Turecká polícia zasahovala proti demonštrantom, ktorí protestovali proti summitu NATO v Istanbule.
FOTO - ČTK/AP
ISTANBUL - Afganský prezident Hamíd Karzaj na summite NATO potlačil rozčarovanie a ďakoval aj za to málo, čo mu je aliancia ochotná poskytnúť.
NATO nie je schopné zabezpečiť pokojný priebeh septembrových volieb. Namiesto tisícok vojakov a techniky na územie celej krajiny posiela len 3500 vojakov a to iba do relatívne bezpečných oblastí a pravdepodobne až tesne pred voľbami. Slabá podpora aliancie môže ohroziť vôbec prvé voľby po páde totalitného režimu Talibov.
"Chcel by som vás vyzvať, aby ste sa poponáhľali. Príďte, prosím, rýchlejšie ako v septembri," vyzval včera Karzaj NATO.
Generálny tajomník aliancie Jaap de Hoop Scheffer predtým na spoločnej tlačovke povedal, že aliancia zvýši svoju prítomnosť v krajine. Pošle však jednotky len do hlavného mesta Kábulu a na sever. Juh a východ krajiny, ktoré sú stále najnebezpečnejšie, má pred voľbami zabezpečiť 20-tisíc vojakov protiteroristickej koalície na čele s Američanmi.
Karzaj povedal, že on osobne je spokojný. Potom však opísal, ako za ním chodia ľudia z celej krajiny a žiadajú viacej medzinárodných jednotiek. "Voličov, ktorí sa idú registrovať, masakrujú, zabíjajú." Z takmer desiatich miliónov sa zatiaľ zaregistrovala polovica.
Úplne priamo to povedal agentúre Reuters hovorca afganského ministra obrany generál Záhir Azimy: "Toto nestačí, očakávame viac."
Aliancia sa snažila získať podporu členských krajín pre operáciu v Afganistane niekoľko mesiacov. Ešte pred mesiacom na Parlamentnom zhromaždení NATO v Bratislave sa poslanci členských krajín usilovali presvedčiť svojich kolegov, aby do Afganistanu vyslali viac helikoptér, techniky a vojakov.
Po summite v Istanbule je jasné, že neuspeli. Zvýšenie z 6500 na 10 000 je ďaleko za očakávaniami a reálnou zmenou pomerov v Afganistane. Ten je síce v tieni udalostí v Iraku, napriek tomu sa tam stále bojuje. Slovensko pred týždňom k vojakom, ktorí sú v medzinárodných jednotkách, poslalo 17 vojakov aj do misie aliancie.
Summit mal byť ukážkou, že spojenci v NATO už prekonali rozpory okolo vojny v Iraku. Dôkazom mala byť hlavne dohoda o výcviku irackých bezpečnostných jednotiek. Francúzsky prezident Jacques Chirac však všetkým ukázal, že to tak nie je.
Najskôr kritizoval prezidenta Busha za jeho poznámky k Turecku. Bush aj včera zopakoval, že Európska únia by mala Ankare dať konkrétny dátum vstupu. Chirac reagoval: Tu zašiel Bush priďaleko, do tohto ho nič nie je.
Potom odmietol aj dohodu o výcviku irackých jednotiek. Chirac nechce ísť do Iraku a myslí si, že tam nie je miesto ani pre NATO ako organizáciu.
Summit NATO a hlavne odovzdanie moci do rúk Iračanom, ktorú oznámili práve tu, dalo Bushovi šancu hovoriť, že spojenci sú zase spolu. Podobne ako sa včera rozišli po skupinovej fotografii, môžu sa však po návrate domov rozísť aj ich pozície.
MATÚŠ KOSTOLNÝ, Istanbul