Premiér Mikuláš Dzurinda, minister životného prostredia László Miklós a minister financií Ivan Mikloš. FOTO-TASR
BRATISLAVA - Hoci štát v roku 2001 zrušil prevažnú väčšinu štátnych fondov, v súčasnosti sa parlament zaoberá možnosťou oživenia jedného z nich. Národná rada hlasmi koalície i opozície posunula do druhého čítania návrh zákona o Environmentálnom fonde, ktorý by mal byť pokračovateľom bývalého Štátneho fondu životného prostredia.
V dôvodovej správe k návrhu zákona, ktorý vypracoval parlamentný výbor pre životné prostredie, sa argumentuje najmä finančnou podvyživenosťou environmentálnych projektov. Rôzne pokuty a poplatky, ktoré predtým vyberal zrušený fond, sú dnes príjmom štátneho rozpočtu. Rozpočet následne dáva peniaze rezortu životného prostredia, aby sa tieto projekty dotovali cez sekciu realizácie environmentálnych programov, ktorá na seba kompetencie fondu prebrala. Ministerstvo životného prostredia však musí dávať peniaze aj na projekty financované z eurofondov, takže mu zostáva málo peňazí na projekty, ktoré sa na európsku pomoc nekvalifikovali.
"Zriadenie takéhoto fondu nie je systémovým riešením financovania životného prostredia. Na diskusiu o pridelených peniazoch na environmentálne projekty je predsa priestor pri schvaľovaní štátneho rozpočtu," hovorí poradca ministra financií Peter Papanek. Jeho šéf Ivan Mikloš sa už v tomto zmysle vyjadril na koaličnej rade, zatiaľ však presvedčil len vlastnú SDKÚ. "Všetky činnosti, ktoré by mal financovať fond, možno pokryť priamo z kapitoly ministerstva a nie je potrebné vytvárať fond, ktorý znamená okrem iného aj zvyšovanie byrokracie a vytváranie priestoru na korupciu. Je to jednoznačne krok späť," dodáva Papanek.
Katarína Kubiková, hovorkyňa ministerstva životného prostredia, hovorí: "So zrušeným fondom životného prostredia mal náš rezort veľmi dobré skúsenosti. K tomuto návrhu zákona však máme neutrálny postoj, je to vec poslancov, ktorí ho predložili. Samozrejme, že pán minister László Miklós bude hľadať potrebné peniaze najmä pri schvaľovaní štátneho rozpočtu."
Rezort životného prostredia však v legislatívnom procese úplne neutrálny nebol. Príslušný parlamentný výbor totiž prišiel so svojou iniciatívou po tom, ako sa na jeho zasadnutí ako hosť zúčastnila Daniela Kobetičová, šéfka sekcie ministerstva, na ktorú prešli kompetencie kedysi zrušeného fondu. "RNDr. Kobetičová požiadala poslancov o zváženie možnosti legislatívne zabezpečiť vytvorenie samostatného Štátneho fondu životného prostredia," uvádza sa v zápisnici z marcovej schôdze výboru.
Za schválenie zákona sa zasadzuje celý rezort. Dnes sa má totiž k návrhu zákona vyjadriť vláda. Materiál predkladá László Miklós a odporúča kabinetu, aby ho posúdil kladne.
"Opätovné zavádzanie štátnych fondov je nesystémový prvok," hovorí riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren. "Nerozumiem, prečo by sa činnosti, ktoré sa pred časom začlenili pod štátny rozpočet, mali opäť spod centrálnej kontroly vyčleňovať." Pripomína tiež, že podľa návrhu zákona má šéfa a radu fondu vymenovať samotný minister životného prostredia. "Keď to má mať všetko v rukách minister, potom mi nie je jasné, na čo si rezort chce mimo svojej kapitoly zriadiť takúto pobočku," dodáva. Takýto krok by podľa neho zrejme viac ako ochrane životného prostredia mohol prispieť rozmachu byrokracie a prerozdeľovania.
V roku 2001 sa vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová a podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš zasadili za zrušenie väčšiny štátnych fondov. Vytvárali sa v nich totiž deficity, ktoré vláda nemala plne pod kontrolou, čo ohrozovalo stabilitu verejných financií. Fondy zanikli ku koncu roka 2001 s tým, že Štátny fond rozvoja bývania mal zaniknúť o rok neskôr. Jediný fond, ktorý mal zostať fungovať bol Štátny fond likvidácie jadrovoenergetických zariadení. Pokračovanie existencie fondu bývania sa však podarilo presadiť aj po uplynutí prechodného ročného obdobia, po ktorom mala táto inštitúcia zaniknúť.
Fondy, ktoré zanikli v roku 2001
* Štátny fond cestného hospodárstva
* Štátny podporný fond pôdohospodárstva a potravinárstva
* Štátny fond ochrany a zveľaďovania poľnohospodárskeho pôdneho fondu
* Štátny vodohospodársky fond
* Štátny fond zveľaďovania lesa
* Štátny fond trhovej regulácie
* Štátny fond životného prostredia
* Štátny fond zdravia
* Štátny fond telesnej kultúry
* Štátny fond kultúry Pro Slovakia