BRATISLAVA - Za prideľovanie dotácií farmárom polícia ešte neobvinila nikoho. Minulý týždeň SIS zverejnila správu, že podplatení štátni úradníci zámerne prehliadali, keď farmy použili dotácie na iný než zmluvný účel. Podľa hovorcu SIS Vladimíra Šimka ide asi o desať ľudí z regiónov Slovenska mimo Bratislavy.
Správu SIS poslala aj ministerstvu vnútra. Hovorkyňa ministerstva Jana Pôbišová povedala, že od tajnej služby majú niekoľko správ a že väčšinu informácií, ktoré od nej dostali, "už sami poznali". V niekoľkých prípadoch vyšetrovatelia začali trestné stíhanie neznámeho páchateľa.
Ministerstvo zverejnenie správy zaskočilo, pretože pre dotácie "robí vnútornú kontrolu". Informovať bude až po jej skončení.
Do minulého roka o dotáciách rozhodovali regionálne komisie a rezortná komisia. Členov vymenúval minister pôdohospodárstva. V komisiách sedeli aj úradníci z ministerstva financií a zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Komisie mali rozhodovať nadpolovičnou väčšinou hlasov, stalo sa však, že členovia regionálnej komisie sa museli podriadiť rozhodnutiu riaditeľa odboru ministerstva pôdohospodárstva.
"Nemali sme žiadny podnet, že by rozdeľovanie bolo netransparentné. Ak ku korupcii došlo, tak by mala konať polícia," povedal hovorca komory Stanislav Nemec.
Farmári rozdeľovanie dotácií ako nepriehľadné nevnímajú a v minulom volebnom období to vraj bolo horšie. "Vtedy boli preferované veľké podniky pred menšími súkromnými podnikateľmi," povedal súkromník Zoltán Takács.
Využitie dotácií už kontroloval na ministerstve špeciálny odbor. Najčastejšie zistil práve použitie peňazí na iný účel, ako mali byť. "V tom prípade museli peniaze vrátiť," hovorí Nemec.
V minulom roku na rozdiel od roku 2002 minister vymenoval členov rezortných komisií z prípadu na prípad. "Členov vymenoval minister vždy v deň zasadnutia komisie. Vopred nik nevedel, do ktorej komisie pôjde. Takto sme zamedzili možnosť ovplyvňovania členov komisií," povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková.
Od tohto roku už neexistujú komisie na posudzovanie žiadostí. Úspešné žiadosti vyberá počítačový systém podľa kritérií, ktoré stanovil výnos ministerstva. (dro)
NKÚ už dotácie preveroval
Najvyšší kontrolný úrad zistil, že v roku 2002, keď bol ministrom Pavel Koncoš, rozdala sa v rozpore so zákonom a etikou viac ako miliarda korún dotácií.
Kontrola prebehla v 16 vybraných regiónoch. Potvrdila, že členovia regionálnych komisií prideľovali dotácie vlastným firmám. Peniaze dostali aj žiadatelia, ktorí nespĺňali podmienky. Niektorí z nich boli v exekučnom konaní alebo nedokázali projekt financovať. Okrem toho záznamy z rokovaní komisií neobsahovali údaje o hlasovaní ich členov.