BRATISLAVA - Vylepšovanie reforiem sa nedeje úplne podľa predstáv ministra práce Ľudovíta Kaníka. Poslanci včera odmietli dva jeho návrhy - jeden sa týkal sociálnej reformy a druhý reformy zdravotníctva. Pred niekoľkými dňami so svojou reformou vôbec neuspel minister školstva Martin Fronc, keď parlament odmietol spoplatnenie vysokoškolského štúdia.
Politici z vládnych strán si však nemyslia, že ide o taký problém, aby sa ministri museli vážnejšie znepokojovať. "Nemyslím si, že ide o signál pre vládu, že nepresadí dobré zákony. Nemusíme sa obávať," hovorí poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý. Aj poslanec ANO Jozef Heriban má podobný názor. Podľa neho koaličné kluby hlasovali "voľne".
Politický analytik Michal Vašečka povedal, že "minimálne možno vysloviť hypotézu, že to bude prichádzať znovu a znovu". Je podľa neho na vláde, ktoré body bude považovať za kľúčové a či sa bude sústreďovať iba na ne. "Koalícia v krátkom období zakúsila, že tá menšina je veľmi reálna. Doteraz bola virtuálna."
Kaník chcel včera presadiť zmenu svojho zákona o sociálnom poistení, ktorá by mu uľahčila odvolať niektorého z riaditeľov Sociálnej poisťovne. Pozmeňovací návrh s jeho nápadom, ktorý predložil Zoltán Horváth z SDKÚ a podpísali aj viacerí nezávislí poslanci, vypúšťal zo zákona presné dôvody, pre ktoré môže vláda niektorého z riaditeľov odvolať.
Ak by prešiel, vláda by riaditeľov mohla odvolať kedykoľvek a z akýchkoľvek dôvodov.
Hoci návrh podporili i nezávislí poslanci - Nemcics, Polka, Abelovský či Elsner, neprešiel, lebo zaň nehlasovali niektorí koaliční poslanci z ANO, SMK a KDH.
Ďalší dôležitý návrh, ktorý Kaníkovi včera neprešiel, mal riešiť dlhy nemocníc a polikliník voči Sociálnej poisťovni. Zdravotnícke zariadenia jej dnes dlhujú asi 6,5 miliardy korún. Vláda chcela situáciu vyriešiť tak, že by poisťovňa prevzala pohľadávky, ktoré majú súkromné firmy voči štátu, najmä voči daňovým úradom a tie by potom vymáhala.
Poslanci sociálneho výboru sa však stotožnili s návrhom Ľubice Navrátilovej z SF, ktorý to Sociálnej poisťovni vyslovene zakazuje. "Ide o divnú špekuláciu s pohľadávkami, ktorá môže zničiť fondy poisťovne," zdôvodnil to výbor.
Zákaz takéhoto riešenia podporili s opozíciou takmer všetci poslanci KDH a Edit Bauer a Miklós Duray z SMK. Ďalší poslanci z SMK, ANO a SDKÚ sa zdržali.
O oboch návrhoch, ktorými chcel minister Kaník vylepšiť reformy, hlasovali poslanci pri rokovaní o novele zákona o sociálnom poistení, ktorá rieši invaliditu v mladosti. Štát od januára tohto roka prestal za študentov platiť dôchodkové poistenie. Od 16 rokov si ho môžu platiť dobrovoľne. Ministerstvo práce im však doporučilo platiť si na dôchodok, až keď sa zamestnajú.
V prípade vážneho úrazu by však študenti mohli od budúceho roka prísť o invalidný dôchodok. Novelou zákona im včera parlament priznal nárok na invalidný dôchodok bez ohľadu na to, či platili odvody.
A
Autor: NDREA HAJDÚCHOVÁ, sp