BRATISLAVA – Vláda včera poslala do Bruselu záverečnú správu o kontrole narábania s eurofondmi. Jej súčasťou je tiež podrobný zoznam opatrení, ktoré prijala na transparentnejšie čerpanie predvstupovej pomoci po kauze Tóth. Táto záverečná správa bude podkladom pre osobitnú správu EK na uvoľnenie zablokovaných 15 miliónov eur.
O tom, či je Slovensko také dôveryhodné, aby ich mohlo čerpať, rozhodnú poslanci Európskeho parlamentu 15. decembra. Súhrnná správa slovenskej vlády neobsahuje výsledky vyšetrovania policajných orgánov, pretože to ešte pokračuje. Zatiaľ však nevzniesli žiadne obvinenie. Podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Mária Kadlečíková predpokladá, že ani kontrolný úrad Európskej komisie OLAF nenašiel indície o trestnom čine, pretože nenavrhol žiadne trestné stíhanie vo vzťahu k Európskej komisii. S predstaviteľmi OLAF-u - generálnym riaditeľom Protikorupčného úradu Európskej komisie M. Brünnerom a vyšetrovateľom J. Menzem - bude Kadlečíková rokovať dnes.
Medzi opatreniami na transparentnejšie rozdeľovanie prostriedkov z európskych fondov je tiež vytvorenie antikorupčnej jednotky ako partnera európskeho OLAF-u. Vláda sa už na jej zriadení dohodla, zatiaľ však nemá jasno, pod koho bude spadať. (sita, tasr)