BRATISLAVA – Kontrola exportu zbraní zo Slovenska je nevyhovujúca. Povedala to Lisa Misolová z medzinárodnej organizácie pre ľudské práva Human Rights Watch.
Human Rights Watch v pondelok listom požiadala Radu bezpečnosti OSN, aby okamžite prijala opatrenia na uplatňovanie zbrojného embarga. OSN ho vyhlásila proti Libérii v roku 1992 a v tomto roku ho sprísnila.
Prípad nelegálneho vývozu zbraní zo Slovenska do krajín, na ktoré je uvalené zbrojné embargo OSN, zatiaľ nevyšetruje slovenská polícia a podklady k nemu sú stále na colných orgánoch, povedal minister vnútra Ivan Šimko.
„Slovensko na tom nie je horšie než iné krajiny, dokonca sa nám podarilo to, čo mnohým okolitým krajinám nie – zadržať jednu zásielku, ktorá nebola v súlade s našimi právnymi normami,“ povedal Šimko. Podľa ministra však vyšetrovatelia už vedú niekoľko trestných stíhaní, žiadne z nich však nesmeruje voči konkrétnym osobám. Nemožno preto súhlasiť s tvrdením expertov OSN, že Slovensko je jedným z hlavných článkov nelegálneho obchodu so zbraňami.
Vyšetrovatelia zatiaľ neriešia prípad slovenského občana Petra Juska, ktorý mal byť súčasťou medzinárodnej skupiny, čo so zbraňami podľa správy OSN nelegálne obchodovala.
Slovenská vláda nevydala žiadne povolenie na vývoz zbraní, čo by boli kritizované zo strany organizácií, ktoré monitorujú túto problematiku,“ vyhlásil minister zahraničia Eduard Kukan.
„Pri podrobnejšej diskusii dokážeme, že inštitúcie a štruktúry, ktoré na Slovensku máme, sú dostatočnou zárukou toho, že vývoz zbraní do teritórií, na ktoré sa vzťahujú embargá, nehrozí,“ povedal Kukan a dodal, že „táto správa neohrozí integračné ambície Slovenska.“
„Za ministerstvo hospodárstva môžem povedať, že prebieha hĺbková kontrola vyvezených zbraní a vydaných licencií,“ povedal minister hospodárstva Ľubomír Harach.
Päťčlenný vyšetrovací tím koncom októbra predložil Rade bezpečnosti OSN správu, podľa ktorej boli v posledných 18 mesiacoch do Libérie nezákonne vyvezené zbrane zo Slovenska, Ukrajiny, Moldavska a Kirgizska.
Zo Slovenska sa do Libérie dostalo cez Ugandu zhruba tisíc samopalov a jeden vojenský vrtuľník pochádzajúci z Kirgizska, uviedol vyšetrovací tím.
(čtk)