
Podpredseda Podvýboru pre spravodajské služby českého parlamentu Miloš Titz. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Českí aj slovenskí poslanci, ktorí kontrolujú spravodajské služby, sa včera zhodli na tom, že nemajú dostatočné kompetencie na ich kontrolu.
Podpredseda Podvýboru pre spravodajské služby českého parlamentu Miloš Titz hovorí: „My vlastne nekontrolujeme spravodajské služby, kontrolujeme iba ich časť, ktorá sa zaoberá kontrarozviedkou. Vyplynulo to z toho, čo tu 40 rokov predvádzala ŠtB. Nie je to rozumné, kompetencie treba posilniť novým zákonom. Musíme sa však vyrovnať so štrnástimi percentami komunistov.“
S tým súhlasí aj podpredseda slovenského výboru na kontrolu činnosti SIS Anton Hoffman: „Pokiaľ ide o efektívnosť kontroly v rámci zákona, je dobrá, ale či je dobrý zákon, to je otázne. Pripravujeme jeho novelu.“
Slovenská aj česká strana sa dohodli na užšej výmene informácií: „Tento proces prebiehal už aj pred tým, ale udalosti v Amerike ho urýchlili,“ hovorí Titz.
Spolupráca by mala nastať aj pri odtajňovaní archívov ŠtB. Člen komisie na kontrolu BIS František Španbauer však upozorňuje na určité riziká, ktoré podľa neho neboli dodnes vyjasnené: „Ak má hocikto vrátane cudzincov vstup do archívov štátnej bezpečnosti, dokonca i do tretej správy-rozviedky, sú to riziká ktoré ohrozujú aj ľudí v teréne.“
Slovenský podpredseda výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Peter Ošváth pripustil, že Slovensko už má tieto materiály k dispozícii, dohadovala sa len technická forma využitia.
Miloš Titz odpovedal aj na otázku, či sú v Čechách na vysokých policajných postoch bývalí príslušníci ŠtB, ako je to na Slovensku v prípade súčasného riaditeľa finančnej polície Jozefa Stieranku. „Nikto to, že bol v ŠtB, nemá napísané na čele a ja tieto informácie nemám, ale podľa môjho názoru by sa niečo takéto už stávať nemalo. Ten šéf sa automaticky dostáva do tlakov z obidvoch strán. Môžu naňho pôsobiť bývalí kolegovia, a to bohvie až kam. V takejto funkcii by mal byť človek relatívne čistý. Teraz minister vnútra Gross povedal, že zažaluje neznámeho páchateľa, ktorý dopustil, že bolo toľko výnimiek.“
Súhlasil s ním aj Španbauer, ktorý tvrdí, že v Čechách by sa niečo podobné už nestalo: „Pokiaľ by tento človek nemal jedno zo stosedemnástich falošných lustračných osvedčení, ktoré sa na českej strane vyskytli, tak potom si myslím, že by to možné nebolo.“ (mož)