
Firma DMD Mobiltec zatiaľ vyrobila len dve vozidlá Aligátor, jedno pre armádu a druhé pre políciu. FOTO – TASR
BRATISLAVA - Martinskí strojári sa necítia byť zodpovední za nezrealizovanú dodávku obrnených vozidiel Aligátor pre Armádu SR, o ktorej sme informovali včera. Výrobca Aligátorov, firma DMD Mobiltec, oficiálne požiadal o predĺženie termínu dodávky do polovice budúceho roka, oproti pôvodnému 15. decembru tohto roka. Uviedol pre SME hovorca strojárskej skupiny DMD Holding Ladislav Pavlík.
„Ministerstvo obrany aj ostatní zmluvní partneri žiadosť akceptovali. Preto sa nám nezdá celkom korektné, medializovanie tohto problému zástupcom vojska na tlačovej besede,“ skonštatoval.
Za problémy so zákazkou pre vojsko podľa neho môže v prvom rade súčasný systém nakúpov vojenskej techniky. Ministerstvo obrany sa totiž reálne dostane k peniazom vždy až v polovici daného roka a až potom uzatvára kontrakty. Zároveň platí, že ich musí do konca roka minúť, v opačnom prípade ich vráti do štátneho rozočtu. Vojaci preto vyžadujú, aby boli objednávky splnené do konca roka. „To je však pri takom náročnom výrobku ako Aligátor nereálne. Veľká časť komponentov sa dováža zo zahraničia. Ak je napríklad bežná dodacia lehota komponentov deväť mesiacov, môžeme dohodnúť jej skrátenie na pol roka, istý čas si však ešte vyžiadajú práce vo fabrike a ďalšie dva mesiace sú potrebné na vojenské skúšky.
Aligátori teda nemeškajú kvôli nejakej ľahostajnej alebo lajdáckej práci ľudí v Martine, pretože tí sa bijú o každú zákazku,“ povedal Pavlík.
Zdržanie v príprave zákazky mohlo spôsobiť aj začlenenie sprostredkovateľa do vzťahu medzi výrobcom a vojskom. Spoločnosť Kerametal, ktorá má exkluzívne práva na predaj Aligátorov, tak najprv zinkasovala peniaze od ministerstva obrany a potom ich postupne posielala martinským strojárom. Zmluva s rezortom obrany na dodávku ôsmich Aligátorov bola podpísaná už v júni. Ešte 26. júna ministerstvo vyplatilo Kerametalu predplatbu v hodnote 80 percent dodávky, čo predstavuje 88 miliónov korún. Peniaze mali slúžiť práve na nákup dielcov s dlhou dodacou lehotou.
Do 30. júna poslal Kerametal na účet výrobcovi 60 miliónov, ďalších 12 miliónov sa k výrobcovi dostalo až v polovici septembra, zvyšných 16 miliónov ešte neskôr. Tieto informácie nechcel hovorca DMD Holding nijako komentovať.
Podľa Vojtecha Pánika z ministerstva hospodárstva však neexistuje žiadny právny dôvod, ktorý by neumožňoval rezortu obrany podpísať zmluvu priamo s výrobcom.
O zmluve medzi Kerametalom a výrobcom vie aj ministerstvo obrany. Ešte v septembri pre SME tlačové oddelenie uviedlo: „Nákup Aligátorov cez sprostredkovateľa vyplýva zo zmluvy medzi ním a výrobcom DMD Mobiltec, ktorú nemôžeme a nemáme právo ovplyvňovať. Potreba preddavku na cenu bola po podpísaní zmluvy zdôvodnená zo strany predajcu a odsúhlasená aj ministerstvom financií.“
Na projekte Aligátor sa podieľalo spolu päť zmluvných partnerov. Okrem spoločnej zmluvy majú títo partneri pouzatvárané aj dvojstranné zmluvy, ktorých presné znenie ostatné zainteresované strany nepoznajú Vývoj obrneného vozidla stál 210 miliónov korún, podiel Kerametalu je 79 miliónov, DMD Mobiltec, vtedy ešte ZTS TEES Defence, vložil 52 miliónov, ministerstvo hospodárstva 69 miliónov a zvyšok ministerstvo obrany.
Firma DMD Mobiltec inkasovala v tomto roku pokutu 100-tisíc korún za neoprávnený vývoz prototypu Aligátora do Spojených arabských emirátov. Vzhľadom na platnú legislatívu, ktorá umožňuje sankcionovať sumou až päť miliónov korún, ide o najnižšiu možnú pokutu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ