
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Sergej Kozlík má na takýto vývoj iný názor.
Podľa neho hovorí niekoľko dramatických faktov o pravom opaku, teda o pokračujúcej destabilizácii ekonomiky. Argumentoval obrovským deficitom obchodnej bilancie, vysokou mierou nezamestnanosti, vysokým deficitom verejných financií a vývojom štátnej zadlženosti. „Niekedy sa pýtam sám seba, prečo obidve agentúry teraz, v čase, keď sú parametre slovenskej ekonomiky horšie ako pred rokom, zlepšili rating. Skôr si myslím, že je za tým povzbudzovanie vlády, aby doriešila privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu a slovenskej energetiky,“ vyhlásil exminister financií. Podľa neho sú za agentúrami obrovské nadnárodné spoločnosti, ktoré ich „zo zadu“ financujú. „Samozrejme, že sa hrajú takéto medzinárodné, možno až politické hry,“ dodal.
Podľa Kozlíka by v prípade privatizácie plynárenského priemyslu mal strategický investor predložiť, koľko nových tranzitných potrubí urobí, ako zvýši tranzit cez Slovensko, aký efekt to bude mať pre štátny rozpočet. Kozlík však tvrdí, že ide o boj amerických a európskych skupín. „Dobre, veď je to európsky tranzit medzi Ruskom a západnou Európou. Ak to chytí americký vlastník, kladiem si otázku: Nebude s tým špekulovať? Bude mať ruku na kohútiku najväčšieho tranzitného systému v Európe,“ upozornil. V súvislosti s americko-európskymi vzťahmi poukázal aj na problémy VSŽ. „Keď robí Amerika dumpingové kroky voči európskej oceli, automaticky Európa robí voči americkej oceli vyrábanej v Košiciach. Temelín dokončili Američania a Európania hľadajú spôsob, ako ich vytlačiť,“ dodal.
Kozlík v súvislosti so stavom ekonomiky označil Slovensko za pacienta, ktorý je pomerne slušne vybavený fyzickými predpokladmi, ale je ochabnutý a potrebuje riadny telocvik, aby sa dostal do dobrej kondície.
DANIEL VRAŽDA