BRATISLAVA – Napriek pôvodnému zámeru Fondu národného majetku SR (FNM) predať svoj podiel na bratislavskej burze, chce fond ostať aj naďalej jej akcionárom. Prípadnému záujemcovi o akcie burzy bude jej najväčší akcionár ochotný ponúknuť len malú časť svojho 22,13-percentného podielu.
S odchodom fondu z akcionárskej štruktúry počítali pôvodne aj zákonodarcovia pri schvaľovaní zákona o burze cenných papierov. Vďaka novej právnej norme FNM stratil od začiatku tohto mesiaca hlasovacie práva na valných zhromaždeniach akcionárov burzy. Takýto stav bude platiť do konca roka. Hlasovacie práva fond opäť získa v januári 2002, po nadobudnutí účinnosti zákona o cenných papieroch a investičných službách.
Avizovaný úmysel FNM predať celý svoj podiel na základnom imaní Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) bol v polovici tohto roka jednou z hlavných príčin stroskotania rozhovorov burzy a RM-Systému Slovakia o vzájomnom spojení a vytvorení jedného trhu s cennými papiermi. Akcionári burzy totiž rozhodli o výplate dividend z nerozdeleného zisku z predchádzajúcich rokov, následkom ktorého sa jej obchodné imanie znížilo o 40 miliónov korún. Zástupcovia FNM vtedy tento krok vysvetlili tak, že po svojom odchode z burzy fond „nemá záujem prenechať alikvótnu časť zisku z predchádzajúcich rokov súkromným akcionárom BCPB“.
Jeho rétorika sa však odvtedy zmenila. „Máme informáciu, že ministerstvo financií by uvítalo, aby fond ostal aj naďalej akcionárom burzy,“ povedala denníku SME hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Otázka predaja časti podielu fondu podľa nej ostáva naďalej otvorená. „Pokiaľ už prebehli nejaké rokovania, neboli formálne,“ zdôraznila.
Podľa generálneho riaditeľa sekcie finančného trhu na ministerstve financií Františka Palka však pri zmene zákona nešlo o jednostrannú iniciatívu. „Bolo to po vzájomných rozhovoroch. V každej krajine má štát na burze alebo v iných subjektoch kapitálového trhu aspoň malý podiel. V tomto smere sme ešte liberálnejší ako ostatné krajiny,“ tvrdí Palko.
Formulácie zákona o burze cenných papierov podľa neho navyše tlačili FNM do nevýhodnej pozície. „Tie subjekty, ktoré mohli mať záujem o kúpu podielu fondu, mohli využiť krátiacu sa zákonnú lehotu v neprospech predávajúceho,“ dodal Palko.
Zmena zákona však na kapitálovom trhu vyvolala rozpačité reakcie. „Môžem len vyjadriť prekvapenie nad takýmto vývojom. Myslím, že už je skutočne čas vyriešiť akcionársku štruktúru tak, aby ju tvorili právnické osoby, ktorých existencia nie je časovo obmedzená,“ pripomína generálna riaditeľka RM-Systému Slovakia Darina Huttová. Zákon o burze sa bezprostredne týka aj RM-Systému, trhu s cennými papiermi, ktorý na rozdiel od BCPB nefunguje na členskom princípe a možnosť obchodovať s akciami a dlhopismi ponúka aj fyzickým osobám. Podľa novej právnej normy však RM-Systém bude musieť zmeniť svoju súčasnú podobu a transformovať sa na obdobu konkurenčnej burzy.
Nová Slovenská burza cenných papierov však aj napriek neúspechu pripravovanej fúzie očakáva, že k takémuto kroku v budúcnosti dôjde. „Dúfam, že obnovenie členstva (FNM na burze) nebude na škodu ďalších rokovaní,“ podčiarkla Huttová.
MICHAL NALEVANKO