
Michael Steiner (vzadu) našepkával kancelárovi od roku 1998. Skončiť musel po viacerých škandáloch, keď sa správal ako grobian k nemeckým vojakom. FOTO - REUTERS
O Michaelovi Steinerovi, zahraničnopolitickom poradcovi spolkového kancelára Gerharda Schrödera, sa vedelo, že neodmietne dúšok dobrého vína. Vedeli to aj tí, ktorí ho poznali v čase pôsobenia na veľvyslanectve spolkovej republiky v Prahe. Víťazstvo nemeckých sociálnych demokratov v roku 1998 tam oslavoval Steiner šampanským - iste aj preto, že tušil, že jeho pôsobenie v Prahe sa končí a že ho povolajú vyššie.
Stal sa zahraničnopolitickým poradcom Gerharda Schrödera. Od chvíle, keď 52-ročný Steiner nastúpil ako kancelárov poradca, prihodilo sa mu niekoľko nepríjemností, ktoré nemecké médiá s chuťou komentovali.
V marci 2000 spôsobil nepríjemnosť, ktorá mala dohru až v spolkovom sneme. Po rokovaniach kancelára s americkým prezidentom Bushom súhlasil, aby protokol dôverných rozhovorov prezidenta s kancelárom nebol označený ako prísne tajný. Text sa dostal na verejnosť a svet sa dozvedel, že Líbya - podľa Steinera - priznala organizovanie teroristických útokov na diskotéku „La Belle“ v západnom Berlíne, pri ktorom zahynuli traja americkí vojaci.
Na Steinera sa sťažovali jeho spolupracovníci aj ľudia z ministerstva zahraničia. Prekážala im jeho arogancia a panovačnosť.
Posledná aféra Michaela Steinera sa odohrala na letisku v Moskve v noci 2. novembra počas letu z Pekingu do Berlína. Poradca zostal na palube vládneho lietadla, kým ostatní členovia kancelárovej delegácie boli v ruskom hlavnom meste. Vypil niekoľko pohárov červeného vína a potom sa podľa správy nemeckého vojenského atašé v Moskve veľmi vulgárne oboril na troch nemeckých vojakov. Nielen, že ich častoval výrazmi nehodnými diplomata, ale požadoval od nich, aby mu priniesli kaviár. Vojaci sa cítili dotknutí a žiadali ospravedlnenie.
Steiner najprv žiadosti vojakov nevenoval pozornosť. Keď sa však ozvali slobodní demokrati a žiadali odvolanie, zaslal Steiner do Moskvy vojakom údajne neslané-nemastné ospravedlnenie. To však považoval predseda poslaneckej frakcie CDU-CSU v spolkovom sneme Friedrich Merz za nedostatočné a verejne vyzval kancelára, aby Steinera odvolal. Navyše sa ukázalo, že Steiner, ktorý požadoval k vínu kaviár - čo najprv zaprel - skutočne kaviár k vínu napokon dostal.
Schröder sa po veľmi tesnom vyslovení dôvery v spolkovom sneme aférou Steiner najprv odmietol zaoberať. Na kancelára zatlačili aj z ministerstva zahraničia, a tak Steiner radšej sám rezignoval. Nemecké médiá teraz špekulujú. Spravil tak na základe vlastného uváženia, alebo mu „pomohol“ Schröder?
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn pre SME