Vatikán publikoval archívny materiál o pomoci vojnovým zajatcom

Vatikán 29. júna (TASR) - Vatikán v pondelok zverejnil archívne materiály z rokov 1939-47, ktoré svedčia o pomoci vojnovým zajatcom a pri pátraní po nezvestných.

Na pultoch kníhkupectiev sa dvojzväzkové dielo s prílohami a výberom dokumentov objavilo pod názvom Inter arma caritas (Láska k blížnemu počas vojny).

Na ôsmich DVD, ktoré sa dostali do predaja zarovno s knihou, sa nachádza originálna kartotéka s informáciami o vyše dvoch miliónoch vojnových zajatcov a nezvestných.

Pápež Pius XII. zriadil v roku 1939 pri vatikánskom štátnom sekretariáte vlastný informačný úrad na pátranie po vojnových zajatcoch a nezvestných osobách. Jeho vedením poveril ruského arcibiskupa Alexandra Jevrejnova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Založením tejto inštitúcie chcel pápež pomôcť miliónom rodín - ktoré sa v dôsledku vojny rozbili, prípadne nemali nijaké informácie o osude niektorých svojich členov - a to nezávisle od politickej, národnej alebo náboženskej príslušnosti.

K zachovaným dokumentom patria listy, formuláre, telegramy, správy veľvyslancov a predovšetkým súkromná korešpondencia, ktorej autormi alebo adresátmi boli vojnoví zajatci.

Publikácia však zverejňuje aj list z roku 1943, odoslaný do Ríma pápežským nunciom v Rumunsku, arcibiskupom Andreom Cassulom vatikánskemu štátnemu tajomníkovi, kardinálovi Luigimu Maglionemu. Arcibiskup sa v liste sťažoval, že cirkev pomohla príliš mnoho židom.

Toto dielo je najnovším pokusom Vatikánu o ospravedlnenie sa za to, že Svätá stolica počas druhej svetovej vojny urobila príliš málo na zastavenie perzekúcie židov.

SkryťVypnúť reklamu

Pius XII. je totiž mnohými historikmi obviňovaný, že Vatikán sa nesnažil urobiť dosť pre záchranu obetí holokaustu.

Abecedne zoradená zbierka DVD sa predáva za 400 eur (16.000 Sk), dva knižné zväzky stoja 75 eur (3000 Sk).

5 1 jč/dem pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 639
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 397
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 727
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 236
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 397
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 923
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu