
Spoza opony vychádza nová hviezda dánskej politiky Anders Fogh Rasmussen. FOTO - REUTERS
Parlamentné voľby v euroskeptickom Dánsku boli zaujímavé z viacerých dôvodov. Ukázali, že život v blahobyte sociálneho štátu neznamená, že víťazom sa musí stať vládna strana.
Dánske voľby pritiahli pozornosť aj tým, že sa pred nimi aj po nich najviac hovorilo o imigrantoch, hoci ich tam v porovnaní s inými európskymi štátmi žije pomerne málo. Z 5,3 milióna obyvateľov tvoria cudzinci menej ako päť percent. Voľby v ďalších európskych krajinách ukážu, či bude predvolebná diskusia o utečencoch novým európskym trendom.
Víťazom sa stala stredo-pravicová liberálna strana Venstre, ktorú vedie Anders Fogh Rasmussen. Doterajší sociálnodemokratický premiér a menovec Poul Nyrup Rasmussen bol pri moci od roku 1993. Predčasné voľby vyhlásil v nádeji, že ho ľudia po deviatich úspešných rokoch a udalostiach v USA zvolia opäť. Mýlil sa, strach z atentátnikov vyvolal u voličov opačné reakcie a pomohol pravici. Nyrup Rasmussen tak stratil primát najdlhšie pôsobiaceho premiéra v Európskej únii.
Dáni chceli zmenu a dali to jasne najavo. Pravica zaznamenala najväčšie víťazstvo za posledných 80 rokov. Zásadné rozdiely v dôležitých ekonomických otázkach politické strany neponúkli. Voličov zaujímali obzvlášť utečenci a sprísnenie imigračných zákonov. Víťazní liberáli sľubovali práve toto.
Upozorňovali, že prisťahovalcov sa nedarí integrovať a využívajú sociálne výhody. „Polovica z nich je nezamestnaná,“ upozornil víťaz Anders Fogh Rasmussen.
Liberáli navrhujú sedemročné skúšobné obdobie, počas ktorého utečenci musia riadne pracovať a nesmú porušovať zákony. Až potom získajú nárok na sociálne dávky. Ostrejší sú politici z pravicovopopulistickej Dánskej ľudovej strany (DVP), na ktorých podporu v parlamente budú liberáli odkázaní. Líderka DVP Pia Kjearsgaardová neváhala použiť moslimskú kartu a raz dokonca povedala, že keď stretla moslima, prešla radšej na druhú stranu ulice.
Škandinávia teraz pozorne sleduje, ako dopadne „haiderizácia“ dánskej politickej scény. Dánski liberáli však tvrdia, že DVP do vlády nepustia. „Mám obavy. Opierajú sa o myšlienky zamerané proti cudzincom,“ tvrdí švédsky sociálnodemokratický premiér Goran Persson. Nórsky premiér Kjell Bondevik povedal, že niektoré aspekty dánskej predvolebnej kampane „vzbudili obavy“.