Dá sa proti terorizmu bojovať vojenskou silou?
„Tankami sa terorizmus nedá poraziť. Používame ich ako nástroj, čiastočne aby sme ukázali našim obyvateľom, že ak sa vyskytne teroristický útok, nenecháme to bez odozvy. Morálnosť je ako krása veľmi relatívna. Počas vojny v Afganistane Spojené štáty prestali kritizovať naše operácie na palestínskych územiach. Bohužiaľ, je to tak, že tu dva národy trpia, jeden kvôli terorizmu a druhý v dôsledku protiteroristických opatrení.“
Aký je vzťah medzi islamskými hnutiami v arabských štátoch a palestínskou intifádou?
„Arabské režimy oficiálne podporujú dialóg, ale majú doma silných odporcov, ktorí nie sú ochotní prijať žiadne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu diktované USA. Preto ho sabotujú podporovaním terorizmu.“
Vlády arabských krajín sa prihlásili ku globálnej teroristickej koalícii, ale mnohé majú problém s islamskou opozíciou. Ako dlho môže vydržať tento politický model vo vnútorných a medzinárodných vzťahoch. Očakávate nejaké zmeny v blízkej budúcnosti?
„Štáty ako Jordánsko, Egypt alebo Sýria čelia medzi prvými hrozbe terorizmu. Vlády sa snažia udržať pod kontrolou islamských fundamentalistov, ale tieto krajiny sú veľmi vhodným prostredím na jeho vytváranie. Takáto situácia je v arabskom svete už veľmi dlho a zostane rovnaká ešte veľa rokov. Nič sa radikálne nezmení. Žiaden prejav prezidenta USA v CNN nezmení politickú a sociálnu kultúru arabského sveta. Táto situácia je však zároveň veľmi nestabilná. Jediný politický omyl môže tieto krajiny premeniť na islamský model, ktorý bude terorizmus šíriť ďalej.“
Najhoršou formou teroristických atentátov sú samovražedné atentáty. Koľko izraelské tajné služby vedia o potenciálnych atentátnikoch a do akej miery sú schopné ich úmysly prekaziť?
„Naše tajné služby sú na vysokej úrovni. Napriek tomu sa stane, že aj keď sme atentátnika idenfikovali, svoju misiu dokončí. V boji proti terorizmu ale nejde len o to, čo urobiť, keď sa konkrétna osoba chystá spáchať atentát na konkrétnom mieste trebárs o štyri hodiny. Bojovať treba s celou štruktúrou samovražednej metódy. Je to dobre organizovaná sieť, ktorá zahŕňa tréningové tábory, ideologickú prípravu, úkryty pre teroristov a financie. Tajné služby musia sledovať všetky komponenty od mešity až po náborovú sieť. Je v záujme palestínskeho predáka Jásira Arafata urobiť túto prácu. Zastaviť atentátnikov je zasa v záujme oboch strán. Keď niekde vybuchne autobus, tak to, samozrejme, nezničí štát. Atentát nie je strategickou, ale psychologickou hrozbou, ktorej cieľom je nabúrať normálny život. Túto metódu používajú mnohí a budú ju používať aj ďalej. Treba proti tomu bojovať na medzinárodnej a lokálnej úrovni.“
Autor: KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ, Herzlija