
Afganistan je po rokoch vojen v rozvalinách. Základom na budovanie prosperity má byť vytvorenie novej vlády, v ktorej budú zastúpené všetky národnosti. FOTO - REUTERS
Severná aliancia, ktorá sa minulý týždeň zmocnila Kábulu a viac ako polovice Afganistanu, v utorok formálne súhlasila s účasťou na summite o budúcnosti krajiny v Berlíne. S predstaviteľmi ďalších afganských národností sa zrejme v pondelok v Berlíne bude rokovať o budúcnosti vojnami rozbombardovanej krajiny.
Víťaz na summit príde, mnoho menších regionálnych bossov však kufre do Nemecka nebalí. Význam konferencie napokon degradoval aj afganský prezident Burhanuddín Rabbáni. „Táto konferencia je čisto symbolická. O budúcnosti krajiny môžeme rozhodovať iba na afganskej pôde,“ povedal v rozhovore pre CNN o summite, ktorý má postaviť základy novej mnohonárodnostnej vlády.
Mnohí budú „ramadánovať“ doma
Účasť Severnej aliancie na konferencii o budúcnosti krajiny z Kábulu zvestoval jej minister zahraničných vecí Abdulláh Abdulláh v prítomnosti osobitného vyslanca OSN Francesca Vendrella.
Z Ríma zase prišla správa, v ktorej účasť zamietol bývalý afganský kráľ Zahír Šáh. Už je však jasné, že do Berlína neodletia delegáti chazarskej menšiny, ktorej veliteľ Ismail Chán minulý týždeň so všetkou pompou vstúpil do Herátu. Podobne si nechce sviatok ramadán narušiť ani proklamovaný guvernér Džalalabádu Hadží Kvadíri či niektorí regionálni velitelia Tadžikov. Z juhu Afganistanu zase do ďalekého Nemecka neodídu ani delegáti paštunských kmeňov, ktoré predstavujú 40 percent afganského obyvateľstva.
Paštuni sa venujú Talibanu
Francesc Vendrell z Kábulu svet presviedčal, že afganské menšiny bude v Berlíne zastupovať Severná aliancia.
O Paštunoch príliš nehovoril, keďže ide o kmene, ktoré ešte stále žijú prevažne na území kontrolovanom Talibanom na juhu krajiny. Náboženskí radikáli zasa summit neuznávajú.
Talibanskí extrémisti, ktorí Afganistan kontrolovali päť rokov, sa počas svojej vlády identifikovali výhradne ako Paštuni. Prekvapivo rýchly pád Kábulu paštunské kmene zaskočil a žiadna netalibanská osobnosť, ktorá by ich zastupovala, sa nestihla vynoriť. Jediným predstaviteľom tejto najväčšej národnosti tak zostáva bývalý kráľ Zahír Šáh. Ten ale do Berlína nepríde.
Chazari budú mať prednosť
Paštunskí kmeňoví náčelníci, ktorých teraz viac zaujíma Kandahár ako Berlín, aj napriek neúčasti na konferencii počítajú pri vytváraní budúcej vlády s váhou čísiel. Omnoho horšie podľa všetkého skončili Chazari. Táto skupina je okrem národnostnej i náboženskou menšinou, keďže islam vyznáva po šiítsky, zatiaľ čo zvyšok krajiny tvoria väčšinou sunniti. Dôvod neúčasti? Vodca Chazarov - Ismail Chán - už teraz koketuje v spolupráci so šiítskym Iránom o možnej autonómii a táto myšlienka sa neskôr zrejme prevalí aj hlavami ďalších regionálnych bossov.
Berlínska konferencia i napriek chabej účasti nezostane na úrovni posedenia pri afganskom čaji. Môže totiž priniesť prvé spoločné vyhlásenie, ktoré by mohlo predznamenať vytvorenie budúcej mnohonárodnostnej vlády.
To, že sa summit koná v nemeckej metropole, je sympatické. Afganci si na vlastné oči môžu vybrať, či sa vyberú cestou nemeckej povojnovej prosperity, alebo ďalšieho etnického naťahovania o každý kilometer štvorcový.