BRATISLAVA – Dva týždne pred rozhodujúcim rokovaním parlamentu o štátnom rozpočte je budúcnosť najdôležitejšieho ekonomického zákona neistá.
Hoci vláda sa na jeho podobe zhodla už pred dvomi mesiacmi a koaličná rada ju v utorok v zásade potvrdila, poslanci majú na riadenie a výdavky štátu iný názor.
„Nepovažujem rokovanie koaličnej rady za záverečné a definitívne,“ hovorí poslanec SDĽ Andrassy. V NR SR sa podľa neho dá otvoriť omnoho viac problémov, než koľko ich stihne prerokovať koaličná rada.
Parlamentný výbor pre financie vrátil návrh rozpočtu späť ministerstvu financií. Niektoré poslanecké návrhy dokonca ohrozujú jeho včasné prijatie, čo by znamenalo, že na začiatku budúceho roka bude štát fungovať podľa starého rozpočtu.
Navonok to poslanci nepripúšťajú. „Poslaneckému klubu SDĽ ide o to, aby volebný rok bol rokom, keď platia jasné pravidlá dané zákonom o štátnom rozpočte,“ tvrdí Andrassy.
Namiesto plynulého schválenia rozpočtu, kvôli ktorému sa tento rok prvýkrát urýchlila aj jeho tvorba, opäť hrozí, že sa stane obeťou pozmeňovacích návrhov. Spoločné majú to, že prekračujú plánované výdavky štátu a ešte viac prehlbujú mínusové hospodárenie republiky.
Najväčším tŕňom v oku poslancov je plánované rušenie štátnych fondov. Spochybnili už zánik fondu životného prostredia, aj pôdohospodárskeho fondu, a to napriek varovaniu ministerky Schmögnerovej, že takéto zmeny by mohli vyústiť až do rozpočtového provizória, čo by znemožnilo naštartovať reformu štátnej správy.
„Vyzveme zástupcov ostatných poslaneckých klubov, aby prestali s populizmom a uvedomili si nevyhnutnosť zrušenia všetkých štátnych fondov,“ hovorí predseda klubu SDK Ján Rusnák.
Druhým sporným bodom sa zrejme stanú peniaze poľnohospodárstvu. V parlamentnom výbore pre pôdohospodárstvo prešiel návrh, aby sa zvýšili dotácie oproti pôvodnému návrhu až o 1,9 miliardy korún. Zmeniť doterajší systém dotácií žiada aj minister Koncoš.
Podobne sa k rozpočtu postavili aj poslanci zdravotníckeho výboru, ktorí žiadajú väčšie platby štátu do poisťovne.
Okrem týchto zásadných zmien pripravili poslanci aj množstvo menej významných pozmeňovacích návrhov. Niektoré z nich sa rozhodla podporiť aj koaličná rada. Štátne médiá – televízia, rozhlas a TASR by mali dostať viac, než sa pôvodne predpokladalo.
Koalícia však nechce pripustiť, aby sa rozpočet menil zásadne. Preto sa aj rozhodla, že peniaze, ktoré budú chýbať kvôli neschváleniu nižšej štátnej prémie v stavebnom sporení, nahradí inými peniazmi. Má sa to dosiahnuť zvýšením spotrebnej dane na tabak, čo sa prejaví zdražením škatuľky krátkych cigariet približne o štyri koruny.