tak sa to učili vo výcvikovom priestore Lešť.
Za komunizmu prešli kurzami a školami v Česko-Slovensku stovky vojakov tzv. spriatelených armád. V ČSSR boli dve hlavné školiace centrá - vtedajšia Akadémia Antonína Zápotockého v Brne školila pozemné vojská a Vojenská letecká akadémia v Košiciach (vtedy sa volala VVLŠ - Vysoká vojenská letecká škola). "Veľké množstvo dôstojníkov bolo z Líbye, Alžírska, boli tam študenti zo Sýrie, Vietnamu a ďalších krajín. Niektorí robili celú vysokú školu, niektorí len určité časti kurzov. Vyškolili sme aj množstvo Maďarov," hovorí vojenský analytik Peter Švec, ktorý sa ako pilot na školení podieľal.
Hovorí, že výcvik cudzích vojsk sa veľmi nezverejňoval, ale nebol ani utajený. Nevylučuje, že utajený bol výcvik vojakov na spravodajské činnosti a pasívny prieskumný systém.
"Nie je známe, že by niekto vyškolený u nás dosiahol významné postavenie v teroristických skupinách," hovorí Švec.
Veľa vojakov u nás študovalo jazyky - napríklad v Senci. Veľa našich vojakov sa zas chodievalo školiť do zahraničia. "Boli to rozsiahle programy, bola tam Uganda, Líbya, v menšom sa chodilo na Kubu. Budovali sa tam vojenské zariadenia cez jednu pražskú firmu zahraničného obchodu," hovorí Švec. (rf)