Portugalský premiér José Manuel Durao Barroso nepatril k favoritom na post šéfa Európskej komisie. A bude dosť takých, ktorí povedia, že sa ním stal práve preto. Tvrdiť, že nová eurokomisia bude mať slabého šéfa, neobstojí.
Meno portugalského premiéra sa začalo pretriasať na nedávnom summite únie v momente, keď bolo všetkým jasné, že Romana Prodiho nevystrieda ani kandidát Nemecka a Francúzska, ani favorit Veľkej Británie. Ku krajinám, ktoré označili Barrosa za dobrú voľbu, patrilo aj Slovensko.
"Je z malej krajiny, ktorá patrí do eurozóny, do schengenu a je členom NATO. Máme podobné názory na ekonomické reformy, na vzťah k Spojeným štátom a na spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku únie," povedal pre SME Maroš Šefčovič, generálny riaditeľ sekcie európskych záležitostí na ministerstve zahraničných vecí.
Barroso pochádza z malej krajiny a podiel malých na moci bránil aj počas diskusií o európskej ústave. "Musíme zabrániť rozdeleniu únie na bohaté a chudobné, na centrum a perifériu," povedal pred rozšírením únie pre Financial Times.
Bojovník za rešpektovanie rozpočtových pravidiel únie sa tak ako premiér správal. Za dva roky na čele portugalskej vlády presadzoval tvrdé reformy a krotil štátny rozpočet. Keď ho Brusel pokarhal za vysoký rozpočtový deficit, prijal opatrenia a dostal ho pod požadované tri percentá.
Zaplatil za to popularitou. Jeho strana v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu prepadla. "Verím tomu, že mojou povinnosťou je doviesť Portugalsko na správnu cestu. Ak by som si mal vybrať medzi presadením správnych opatrení a víťazstvom vo voľbách, vyberiem si to prvé," povedal pre týždenník Economist.
Barroso sa v únii rozdelenej Irakom postavil jednoznačne na stranu Spojených štátov. Bol jedným z iniciátorov tzv. listu ôsmich, ktorým európski vodcovia podporili americkú inváziu v Iraku, o dva mesiace neskôr hostil vojnový summit USA, Británie a Španielska na Azorských ostrovoch. Portugalsko má stále svojich vojakov v Iraku.
Je za silné vzťahy s Washingtonom, ale aj za silnejšiu európsku obrannú politiku, ktorej pilierom by malo byť NATO. "Európa nemôže byť ekonomickým obrom a vojenským trpaslíkom," povedal podľa TASR.
Nové členské krajiny by mohli mať navyše v Barrosovi oporu v tvrdých finančných rokovaniach, ktoré úniu v najbližších mesiacoch čakajú. Portugalsko roky profitovalo z peňazí Bruselu a chce podporu zaostávajúcim regiónov zachovať.
Tento týždeň by tak mohli Európe vládnuť Portugalci. Dnes sa zrejme šéfom eurokomisie stane prvýkrát v histórii Portugalec a o európsky primát budú bojovať jeho futbalisti na majstrovstvách Európy. Nie je isté, z ktorého úspechu by mal vášnivý futbalový fanúšik Barroso väčšiu radosť a ktorý viac poteší Európu.
Plusy:
* skúsený politik, ako 29-ročný sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí, ako 36-ročného ho povýšili na šéfa diplomacie, premiérom je od roku 2002, má dobré kontakty s najvyššími predstaviteľmi únie,
* Portugalsko je členom eurozóny, schengenského priestoru i členom NATO,
* pochádza z menšej krajiny,
* ako podpredseda európskych ľudovcov má podporu najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente,
* hovorí plynulo niekoľkými jazykmi, aj po francúzsky (požiadavka Paríža).
Mínusy:
* nebol favoritom, oficiálnym kandidátom sa stal až po dlhých rokovaniach, čo jeho pozíciu oslabuje,
* pozorovatelia ho označujú za nevýraznú osobnosť,
* nepovažuje sa za európskeho vizionára, nepodporuje príliš federalistické usporiadanie únie, ani úniu založenú výlučne na národných štátoch.