Nespútaná radosť portugalských fanúšikov po postupe usporiadateľskej krajiny do semifinále majstrovstiev Európy.
FOTO SME - VOJTECH JURKOVIČ
Na začiatku poslednej tretiny trojtýždňového maratónu EURO 2004 sa dá viac-menej konštatovať, že Portugalsko zvládlo úlohu organizátora náročného a ostro sledovaného podujatia nad očakávanie. Zo šestnástky účastníkov ostalo v hre dnes už iba kvarteto semifinalistov, pre šesť z ôsmich pohostinných miest sa turnaj skončil. Zvyšné tri z celkového počtu 31 zápasov sa odohrajú v Lisabone a Porte na najväčších štadiónoch. Mužstvá s najmasívnejším a hlavne najvýbušnejším (Anglicko) diváckym zázemím sú už doma, usporiadateľov nemá čo zaskočiť, čo však neznamená, že všetko beží samo.
Na zväčša zvonku neviditeľnú rozmanitosť organizačného súkolia upozornil na štadióne Jose Alvalade pred štvrťfinálovým súbojom Francúzsko - Grécko pramienok vody vytekajúci spod palety naloženej balenými kockami ľadu.
Komplikovaná logistika pracuje aj na tom, aby predavači mohli rozniesť nápoje divákom až na tribúnu kvalitne chladené. Ostré slnko v piatok prezradilo, že tony ľadu dorazili na svoje miesta o nejakú hodinku skôr.
Pusté presscentrum
V medzinárodnom tlačovom stredisku (RAC), ktoré je umiestnené od oboch lisabonských štadiónov dosť excentricky v areáli výstaviska EXPO v Parku de Nacoes býva obsadený len malý zlomok stolov s počítačmi. "Celé dni vlastne nemáme do čoho pichnúť. Chodíme dokola a kontrolujeme, či je v tlačiarňach dostatok papiera. Prečítal som už tri knihy a kopu časopisov," hovorí študent Joaquim, jeden z tisícok dobrovoľných usporiadateľov. Podobne, ako je to zvykom aj na iných vrcholných podujatiach vo svete, odmenou mu je atmosféra a vkusné športové oblečenie zdobené emblémami EURO. Tlačové stredisko RAC je predimenzované, okrem vstupnej akreditácie sa doňho málokto vracia častejšie. Zato v presscentrách na štadiónoch býva v deň zápasov bitka o každú stoličku a elektrickú zástrčku. Skupinka dievčat so žiarivými vestami Volunter na štadióne Da Luz pred veľkým štvrťfinálovým súbojom Portugalsko - Anglicko sa náhle ocitla na pokraji mdlôb. Od šťastia, keď im šéf pre distribúciu novinárskych miesteniek priniesol tesne pred stretnutím šesť nevyzdvihnutých lístkov a dostali sa až do hľadiska. Po postupovom góle brankára Ricarda v ňom stratili posledné zábrany a vyskakovali od šťastia tak divoko, že nachvíľu pipravili o spojenie jedného z televíznych komentátorov.
Infraštruktúra odolala
Na každom kroku cítiť, že pre desaťmiliónovú krajinu je zvládnuté EURO dopingom pre sebavedomie, nehovoriac o tom futbalovom. Portugalská infraštruktúra zvládla všetky nápory. Moderné impozantné štadióny sú poprepájané rýchlymi a priepustnými diaľnicami (zápchy neboli nikdy dramatické), fanúšikovia z celej Európy spolu takmer s ôsmimi tisíckami akreditovaných novinárov sa mali kde dobre najesť a vyspať. Sieť metra v polmiliónovom Lisabone je približne rovnaká ako v miliónovej Prahe (takmer 40 km, 42 staníc). Aj starší ľudia na ulici či v obchode sa sympaticky usilujú komunikovať cudzími jazykmi. Očakáva sa, že intenzívne prežívané športové drámy a následná osveta priamych návštevníkov prinesú krajine návrat investícií tzv. barcelonským efektom. Po olympiáde 1992 metropole Katalánska prudko a dlhodobo vzrástli turistické štatistiky.
Rozkošné pobrežie
Lisabon alebo rozkošné pobrežie Alis Ubbo, ktoré pod strategickým vrchom Sao Jorge založili Féničania pred tritisíc rokmi, nezaostáva za Barcelonou ani inými turistickými magnetmi. Pôvabná staromódnosť, veselá ošarpanosť a bezprostrední ľudia namiešajú atmosféru, ktorá chytí za srdce.
"Vydržali by sme sa tu túlať až do finále," nadchýnal sa krivoľakými lisabonskými uličkami jeden z českých fanúšikov, ktorý má s troma kamarátmi za sebou 2800 kilometrov dlhú cestu z Českých Budějovíc autom. "Kolega prišiel na zápas s Nemeckom so zájazdovým autobusom na otočku. Viete si predstaviť, aká bola v ňom nálada, keď už pred zápasom bolo jasné, že tréner Brückner nechá Nedvěda, Rosického a ďalšie hviezdy odpočívať. Chlapci boli pred polrokom šťastní, že sa im podarilo zohnať lístky za 50 eur na predpokladaný kľúčový zápas v skupine. Nakoniec však boli spokojní, že videli druhú vlnu pri veľkom triumfe nad Nemeckom."
VOJTECH JURKOVIČ, Lisabon