Od budúceho roku sa asi 30 miliónov Rusov bude musieť obísť bez najrôznejších zliav a výhod. V skutočnosti sa reforma dotkne skoro 100 miliónov ľudí, pretože často má z privilégií invalidného dedka úžitok celá rodina.
Ruský prezident Vladimir Putin dovolil niekoľko týždňov po svojom znovuzvolení vláde, aby siahla na to, čo bolo dosiaľ pre mnohých ľudí sväté. Výhody pre Hrdinov Sovietskeho zväzu, Hrdinov socialistickej práce, Veteránov Veľkej vlasteneckej vojny, účastníkov blokády Leningradu, vojnové vdovy aj invalidov všetkých kategórií sa zamenia na malé mesačné príspevky.
Ich výška sa bude pohybovať od 20 do 110 dolárov. Podľa odhadov to pokryje doterajšie privilégiá maximálne z 15 až 50 percent.
S definitívnou platnosťou má zákon posvätiť v piatok parlament. Sedemdesiatosemročná Galina Fjodorovna býva v maličkom byte v Moskve. Má zľavu na elektrinu, jazdí zadarmo verejnou dopravou, dostala prednostne telefón a za rozhovory platí polovicu. Má zľavu v lekárni a nárok na každoročný pobyt v sanatóriu.
V mladosti ošetrovala na fronte zranených vojakov. Na každoročné manifestácie pri príležitosti rôznych výročí chodí hrdo ovešaná mnohými medailami. "Štát nás chce hodiť cez palubu," hovorí. "Tých pár sto rubľov, ktoré mi mienia dávať, nestačia ani na nájom garsónky (priemerná penzia je v Rusku 1760 rubľov). Vypnú mi postupne elektrinu a nebudem môcť vychádzať z domu, pretože na autobus ani metro nebudem mať (mesačný lístok v Moskve stojí 700 rubľov). Keby trochu počkali, tak vymrieme a všetko sa obíde bez škandálu."
Lenže reforma nepostihuje iba veteránov vojny, ale napríklad aj veteránov katastrofy v atómovej elektrárni v Černobyli. "Teraz budem dostávať finančnú podporu rovnakú, ako každý iný invalid. My sme však bránili svoju vlasť," hovorí Alexander Velikin, predseda zväzu Černobyľ v Leningradskej oblasti.
Tvrdí, že ten, kto sa stal invalidom v kriminále, nemôže byť porovnávaný s černobyľským hrdinom. "Pre Rusov to znamená absolútnu zmenu psychológie i tradícií," hovorí nezávislý poslanec Michail Zadonov.
Ekonómovia však argumentujú číslami: obrovský zoznam výhod nebol zahrnutý do štátneho rozpočtu. Podľa odhadov predstavovali výdavky okolo 30 miliárd dolárov ročne. Navyše bol celý systém nespravodlivý. Napríklad obyvatelia maličkých sibírskych dedín si nikdy neužili výhod jazdiť zadarmo metrom.
Práve oni sú jediní, ktorí reformu podporujú. Naopak komunisti ju nazývajú "antisociálnou revolúciou."
Putin sa neodhodlal siahnuť na privilégiá tých, ktorých potrebujú najviac. Vojakov a byrokratov. Práve príliš zjavné výhody pre tieto dve kategórie sú dôchodcom a invalidom tŕňom v oku.