ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
V Európe sa jednodňová chirurgia využíva často, u nás je na okraji a čaká na Zajacove reformyBRATISLAVA - Od januára ministerstvo zdravotníctva nezaraďuje pracoviská "jednodňovej chirurgie" do siete zdravotníckych zariadení. Hovorí, že lekári musia počkať do septembra na schválenie reformných zákonov.
Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie minulý týždeň vyzvala ministra, aby moratórium odvolal.
Ak pracovisko nie je v sieti zdravotníckych zariadení, poisťovňa s ním neuzatvorí zmluvu. "Moje pracovisko ako jedno z prvých splnilo normu Európskej únie, napriek tomu v sieti nie je," hovorí vedúci lekár Jozef Války. "Pritom pacient má nárok na to, aby zákroky, ktoré robíme, boli hradené zo zdravotného poistenia. Keď sa dostaneme do siete, budeme lacnejší a kvalitnejší."
Zariadeniam, s ktorými už zmluvu majú, poisťovne preplácajú výkony podľa cenového výmeru ministerstva. Najslabšie sú v ňom zastúpené gynekologické výkony. Chirurgovia hovoria, že "ceny sú stanovené nízko, nie sú motivujúce ani pre nemocnice".
Ďalším problémom je vybavenie ambulancií jednodňovej chirurgie a starostlivosť po zákroku, myslí si riaditeľ Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Robert Rusnák. "Vo svete to funguje tak, že pacient býva vedľa ambulancie v hoteli, ktorý si hradí sám." Pripúšťa, že ak sa ceny za výkony zmenia, nemocnice sa jednodňovej chirurgii brániť nebudú.
Najmä pre nemocnice sa môže jednodňová chirurgia stať zdrojom príjmov. Zatiaľ sa im však viac oplatí pacientov hospitalizovať, pretože tak im poisťovňa preplatí viac. Napríklad za artroskopickú operáciu v nemocnici hradí od 15- do 22-tisíc, pacient tam môže dva-tri dni ležať. Podmienkou je, aby v nemocnici zostal aspoň jeden deň. Za tú istú operáciu dostane jednodňový chirurg najviac 8640 korún.
Fakultná nemocnica v Bratislave skúšala otvoriť gynekologickú jednodňovú chirurgiu, nepodarilo sa jej však dohodnúť ani s jednou poisťovňou. Pracovisko na seba zarobiť nedokázalo, skončilo so stratou.
Pravidlá, ktoré by mal pacient vedieť
Pracovisko jednodňovej chirurgie by malo byť oddelené od nemocnice. Musí byť vybavené miestnosťami na prípravu, vykonanie operácie, prebúdzanie pacienta, miestnosťou, v ktorej je pacient po zákroku. Po prepustení domov zostáva pacient v telefonickom kontakte s operatérom aj v noci. V krátkom čase po operácii sa pacient dostaví na kontrolu do ambulancie. Pacient musí mať ochorenie, ktoré sa dá operovať takýmto spôsobom. Pacient musí byť inak úplne zdravý, prípadne len s ľahším ochorením. Pacient musí byť informovaný a súhlasiť s týmto spôsobom ošetrenia. Po návrate domov musí bývať s inou osobou, nesmie zostať sám. Musí mať doma telefón a do nemocnice najviac 30 minút autom.