Aktivista hnutia Greenpeace sa pozerá dierou v atrape nukleárnej hlavice rakety na anti-NATO počas demonštrácie v ázijskej časti Istanbulu, kde sa zišlo asi 20-tisíc demonštrantov. FOTO - REUTERS
Niekoľko hodín pred príletom lídrov krajín aliancie protestovalo v ázijskej časti mesta 20-tisíc ľudí. Žiadali, aby USA stiahli vojakov z Blízkeho východu. Podobnú požiadavku Ankare adresovali teroristi v Iraku, ktorí uniesli troch Turkov.
Aj preto štvrť mesta, v ktorej sa budú politici pohybovať, polícia úplne odrezala od okolitého sveta. Na druhej strane barikády, kde bývajú ulice bežne plné áut, hrajú dnes deti futbal. Z letiska vedie do zakázanej zóny uzavretá diaľnica pozdĺž pobrežia, vyhradená pre vládne limuzíny. Jedinými ľuďmi na chodníkoch sú policajti.
Do Istanbulu včera priletela i slovenská delegácia s prezidentom Ivanom Gašparovičom, premiérom Mikulášom Dzurindom a ministrami zahraničia a obrany. Pre Gašparoviča, ktorý nehovorí po anglicky, je to vôbec prvá zahraničná cesta. Ako prvý zahraničný partner sa s ním stretne litovský prezident Arturas Paulauskas.
Na prvom summite aliancie po rozšírení a po vojne v Iraku, bude hlavnou témou práve Irak. Hovoria o ňom všetci. Už vopred sa za najdôležitejšie rozhodnutie považuje dohoda o výcviku irackých bezpečnostných síl. Včera v Istanbule oznámili, že veľvyslancom aliancie sa v piatok v Bruseli podarilo dohodnúť. Podrobnosti nie sú známe, dôležité však je, že NATO ako organizácia sa prvý raz zapojí do obnovy krajiny.
Slovensko je pripravené pomôcť. "Je to nová výzva, ale aj nová šanca, ktorá je nádejou pre Irak, pre región, ale aj pre Slovensko," povedal premiér Mikuláš Dzurinda. Minister obrany Juraj Liška hovorí, že žiadnu konkrétnu požiadavku na vyslanie cvičiteľov irackých síl Slovensko zatiaľ nedostalo.
Autor: MICHAL FRIŠMATÚŠ KOSTOLNÝ, Istanbul