Alexej Ivanovič Kancurov: Bitka na mori, 2000. FOTO - KATALÓG SNG
Po troch rokoch sa opäť môžu milovníci naivného umenia tešiť z jedinej prehliadky svojho druhu vo svete - Slovenská národná galéria pripravila siedmy ročník medzinárodnej výstavy Trienále insitného umenia Insita 2004, ktoré sa otvára dnes o 17.00 h v Galérii umenia Incheba na Viedenskej ceste v Bratislave.
Viac ako štyristo diel predstavuje tvorbu autorov z dvadsiatich krajín, ktorí k svojmu prejavu pristupujú bez výtvarného vzdelania či komunikácie s profesionálnym umeleckým dianím.
"Insitné alebo naivné umenie vytvárajú ľudia umelecky neškolení a väčšinu naivných umelcov tvoria duševne poznačení jedinci. Na papier, plátno, do dreva či iného dostupného materiálu stvárňujú svoje spomienky, zážitky a sny," vysvetľuje hlavná kurátorka podujatia Katarína Čierna. Problematika naivného umenia má však aj svoje úskalia. Zistiť, či autor je čistý, naivný a neškolený, nie je jednoduché. Príkladom môže byť známa slovenská dedina v Srbsku - Kovačica. Spomedzi jej troch tisíc obyvateľov je okolo osemdesiat takzvaných naivných umelcov. "To nie sú naivní umelci, o ktorých hovorím, sú to dobrí remeselníci. Jeden od druhého kopíruje, inšpirujú sa alebo preberajú motívy a farebnosť napríklad od srbských skutočných naivných umelcov," hovorí Čierna.
Insita sa tento rok presúva do nových priestorov. Doteraz sa veľká časť diel vystavovala v prístavbe - premostení Vodných kasární Slovenskej národnej galérie na Vajanského nábreží. Pre katastrofálny technický stav premostenia je tretina výstavných priestorov uzavretá. Navyše, výstavné siene Esterházyho paláca sú kapacitne vyťažené. Slovenská národná galéria našla preto pre podujatiu partnera - Inchebu. "Získanie priestoru však nebolo jediným zámerom. Pre Insitu už dlhodobo hľadáme nosného partnera. Radi by sme s Inchebou spolupracovali aj v budúcnosti," vysvetľuje marketingový riaditeľ SNG Vladimír Červenák.
V priestoroch Incheby je nosná časť prehliadky Insity, diela ďalších umelcov sú vystavené v Dvorane Ministerstva kultúry na Námestí SNP a v Galérii insitného umenia v Pezinku. Trienále predstavuje monografické výstavy dvoch predošlých víťazov Grand Prix Insita - Srba Milana Stanisavljeviča a Kiymet Benity Bockovej, tureckej maliarky, žijúcej v Nemecku, tematickú expozíciu Tváre a figúry či výberovú kolekciu z rakúskeho Domu umenia v meste Maria-Gugging. Dom založil v 70. rokoch minulého storočia Dr. Leo Navrátil, aby zlepšil sociálnu situáciu svojich pacientov na klinike. Medzi dvanástimi vystavujúcimi umelcami sú aj práce rodáka z Bratislavy - Johanna Haussera. Umelci z Guggingu na Insite 2004 získali výnimočnú Pfizerovu cenu.
Súčasťou podujatia je aj prezentácia kolekcií diel mimoriadnych osobností (Zbyněk Semerák z Česka, Siebe Wiemer Glastra z Holandska, Yeshayahu Scheinfeld z Izraela a Chico da Silva z Brazílie), monografická expozícia Slováka Ondreja Šteberla či tradičná medzinárodná súťaž 34 autorov o Grand Prix Insita 2004, ako aj viaceré sprievodné akcie.