BRATISLAVA - Kauza nelegálne odpočúvanie (okrem iného aj denníka SME) sa asi o mesiac dostane na súd. "Osobne na tom trvám," povedal SME hlavný vojenský prokurátor Mikuláš Gardecký. Kto nezákonne odpočúval, sa však prokuratúre zistiť nepodarilo, ani to, kto poslal nahrávky do systému ministerstva vnútra.
Troch bývalých príslušníkov SIS obžalujú zo zneužitia právomoci. Všetci traja podľa prokuratúry vedeli, že v odpočúvacom systéme sú chyby, ale neodstránili ich. Medzi obvinenými je šéf úradu operatívnej techniky Ľuboš Kožela a jeho zástupca Ľuboš Lietava.
Rovnaký výsledok vyšetrovania prokuratúra oznámila už v novembri 2003. Za pol roka sa jej nepodarilo dokázať viac, nikoho iného neobvinila. "Zostane to asi tak, ako to je," povedal Gardecký. Všetky dôležité úkony už podľa neho boli vykonané.
"Ak by sa malo skončiť vyšetrovanie útoku na ministerstvo vnútra len obvinením troch pešiakov z SIS, asi by to nebolo naplnením spravodlivosti," povedal minister vnútra Vladimír Palko. Prokuratúra za vyšetrovanie nesie plnú zodpovednosť, keďže sa ho "rozhodla vykonávať sama bez pomoci vyšetrovateľov".
Gardecký povedal, že prokuratúra sa po obvinení troch príslušníkov SIS orientovala na to, či o poruchách v systéme a nelegálnom odpočúvaní vedeli a čo urobili pre to, aby sa to neopakovalo. Podozrivých bolo pôvodne osem ľudí z SIS, traja zo služby odišli na vlastnú žiadosť a piati boli dočasne postavení mimo služby až do skončenia vyšetrovania.
Pôvodne Gardecký hovoril, že vyšetrovanie sa skončí do konca tohto mesiaca, ale kvôli tlmočníkom a doplneniu znaleckého posudku to trvá dlhšie.
Väčšina výsluchov sa už vraj skončila, aj podstatná časť vyšetrovania. "Ešte nejaké urobíme, ale to už sú len výsluchy na doplnenie obrazu." Prokuratúra už podľa Gardeckého nečaká nijaký zvrat.
Palko hovorí, že prokuratúra mala vyšetrovať omnoho širšie a nie len jeden konkrétny prípad odpočúvania denníka SME. "Boli tu informácie, že sa malo nelegálne odpočúvať aj v minulosti a že sa s odpočutými telefonátmi na Slovensku obchodovalo. Myslím, že niektorí tak na prokuratúre aj vypovedali," povedal.
Jedným z kľúčov k úspešnému vyriešeniu prípadu je podľa neho prípad bývalého novinára a neskôr šéfa kontrarozviedky SIS Petra Tótha. Ten podľa výsledkov vyšetrovania faxoval na ministra anonymné trestné oznámenie, že manipuloval s odpočutými rozhovormi. "Prokuratúra vtedy kvalifikovala jeho trestný čin ako útok na štátny orgán napriek tomu, že ja som podal trestné oznámenie za ohováranie a krivé obvinenie. Tým mu zabezpečila absolútnu beztrestnosť, pretože tento trestný čin krátko na to vypadol z trestného zákona."
Palko hovorí, že sa mohlo ukázať, na čí popud Tóth konal a čo bolo jeho cieľom. "Nikto si snáď nemyslí, že konal na vlastnú päsť."
Počas vyšetrovania odpočúvania sa objavili aj informácie, že SIS pri odpočúvaní podvádzala na súdoch. V žiadostiach o odpočúvanie konkrétnej osoby údajne napísala pod menom aj telefónne čísla, ktoré danej osobe nepatrili. Ak si sudca nepreveril, či čísla naozaj sedia, dal na ich odpočúvanie súhlas.
Prokurátori všetky povolenia súdov na odpočúvanie pre SIS kontrolovali. "Nesedelo všetko, je to opradené technickým tajomstvom," povedal Gardecký.
Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák zo Smeru povedal, že z dostupných dôkazov sa zrejme viac získať nedalo. "Obrovské množstvo vecí zmazali, vstupy boli bez stopových prvkov, že by zanechávali nejaké veci, kto, kedy a o koľkej." Kaliňák si myslí, že prokuratúra urobila všetko, čo mohla. "Nemyslím si, že by niekto mal záujem tu niečo ututlať."
MONIKA ŽEMLOVÁ