K poprave Kórejčana Kim Sun-ila a Američana Nicka Berga sa prihlásila skupina Monoteizmus a džihád blízka al-Káide. FOTO - REUTERS
V Iraku sťali ďalšieho muža. Juhokórejčan Kim Sun-il je po Nickovi Bergovi ďalším cudzincom v Iraku, ktorý podľa teroristov pyká za "hriechy" svojej vlády. Minulý týždeň zase v Saudskej Arábii odrezali hlavu Američanovi Paulovi Johnsonovi preto, že pracoval na výrobe vrtuľníka Apache. Teda stroja, ktorý zabíja moslimov na Arabskom polostrove a na palestínskych územiach.
Vyzerá to tak, že teroristi menia taktiku a spolu s bombovými atentátmi sa snažia zbaviť "okupantov" psychologicky - teda tým, že na to využívajú zajatcov. Kladú ťažko splniteľné podmienky a ak sa im nesplnia, zajatcom jednoducho zotnú hlavu.
Ako obetné zvieratá
Analytici a znalci arabského sveta si však nie sú celkom istí, či ide o nový fenomén. Nové je skôr to, ako teroristi dômyselne využívajú klasické médiá aj internet, ktorý prakticky stiera možnosť cenzúry na to, aby šírili hrozné obrázky a pracovali tak s emóciami verejnosti a vytvárali tlaky na vlády. Navyše to, že popravy vyvolávajú zdesenie, aj to, že mnohí "nepriatelia" prosia o milosť pre svojho krajana, môže inšpirovať ďalšie skupiny na podobné akcie.
Cynicky vzaté, poprava je na rozdiel od teroristického útoku lacná a rýchla. Netreba ju mesiace organizovať a jej efekt je rovnaký, ak nie hroznejší. Spôsob, akým popravy vykonávajú: že zajatcov popravia nožom ako obetné zvieratá, ešte viac v očiach moslimov znásobí ich poníženie.
Analytici hovoria aj o tom, že takéto popravy otrasú skôr západným svetom ako Áziou, kde sú aj veľké moslimské štáty a panuje tam presvedčenie, že popravy sú len trestom za americkú politiku.
Zotínanie v moslimskom svete
Zotínanie hláv v arabskom či moslimskom svete je veľmi stará tradícia, v niektorých režimoch je dokonca bežným trestom za ťažké zločiny. V Saudskej Arábii napríklad ročne zotnú takmer stovku ľudí - za znásilnenie, vraždu, pašovanie drog či ozbrojené lúpeže. V posledných dňoch v Afganistane vládne jednotky zoťali štyroch príslušníkov hnutia Taliban. Doteraz to bolo naopak: hlavy stínal Taliban. Pred medzinárodným súdnym dvorom v Haagu stáli bosnianski moslimovia, ktorí popravovali Srbov aj sťatím hlavy.
Nové nie je ani to, že teroristi takto zabíjajú "neveriacich" ani to, že vydierajú vystresovanými zajatcami, ktorí kričia, že chcú žiť. Svet pozná prípady filipínskych misionárov popravených miestnymi islamistickými skupinami či príbeh amerického novinára Daniela Pearla popraveného v Pakistane.
Chýba autorita
V moslimskom svete navyše neexistuje všeobecne uznávaná náboženská autorita, čo by popravy zajatcov, ktoré sú podľa medzinárodného práva vojnovým zločinom, odsúdila. Sú náboženskí lídri, ktorí popravy neveriacich považujú za nesprávny výklad Koránu, ale existuje rovnako početná a hlasnejšia línia tvrdiaca opak. Jej hlas silnie hlavne po záberoch z Abú Ghrajb či po roky opakovanej vete, že Američania len slúžia záujmom Izraela.
Vydieranie zajatcami a ich popravovanie zrejme nepovedie k stiahnutiu sa spojencov z Iraku, môže však zvýšiť protivojnové nálady a vyvolať dojem, že Západ je ešte zraniteľnejší, ako sa zdalo.
Rovnako môže zasiahnuť aj moslimský svet, hlavne tú časť, ktorá tvrdí, že s radikálmi nemá nič spoločné. Na Západe môže ešte viac zosilnieť dojem, že islam je zvrátené náboženstvo.