Špidla sa opäť tvári optimisticky. FOTO - ČTK
Špidla tento týždeň vyhlásil, že ak neobháji pozíciu v čele strany, podá ako premiér demisiu. To by podľa ústavy znamenalo pád celej koaličnej vlády a pravdepodobne aj predčasné voľby. Špidla tvrdí, že v čele vlády nemôže stáť premiér, ktorý nemá dôveru vlastnej strany.
O Špidlovom zotrvaní v čele strany má rozhodnúť sobotňajšie zasadanie. Volanie vnútrostraníckej opozície po Špidlovom odvolaní zosilnelo najmä po katastrofálnej prehre vo voľbách do Európskeho parlamentu, v ktorých skončila najsilnejšia česká vládna strana až na piatom mieste.
Špidla v nedeľu oznámil, že požiada o dôveru parlament. Vlastnú stranu tak postavil pred ťažkú voľbu. Volebné preferencie sociálnych demokratov sú veľmi nízke a jej politici nemôžu čakať od predčasných volieb nič dobré.
Špidla odmietol tvrdenie, že svojím krokom stranu vydiera, je však jasné, že si tak chce zlepšiť pozíciu pred sobotným rokovaním. Počíta s tým, že vedenie strany vrátane jeho odporcov radšej ustúpi, než by riskovalo predčasné voľby a v čele strany ho nechá.
Politológovia každopádne hodnotili Špidlov krok ako veľmi riskantnú nátlakovú akciu. "Ak by mu to vyšlo, dostane sa z toho výrazne posilnený. Situáciu v strane to však asi neupokojí," povedala agentúre ČTK politologička Vladimíra Dvořáková.
Otázkou tiež je, či dlhodobá nenávisť voči premiérovi, ktorá panuje v časti strany, napriek zdravému rozumu nepreváži.
Špidlovou najväčšou výhodou je, že v tejto chvíli po jeho premiérskom mieste nikto naozaj netúži. Pre veľkú väčšinu českých koaličných aj opozičných politikov je jasné, že bude musieť akákoľvek ďalšia vláda pokračovať v zatiaľ iba načatých reformách. To znamená nepopulárne rozhodnutia.
Chápe to aj opozičná ODS, ktorá po voľbách hlasovanie o dôvere vlády požadovala, pravdepodobne však išlo iba o prázdne gesto. Aj pre ňu je totiž výhodnejšie, ak hnev zo sociálnych dôsledkov reforiem ešte padne na hlavu terajšej vlády a ona prevezme moc až po budúcich voľbách, keď reformy začnú prinášať úžitok.
PETER MORVAY