Izrael a jeho tajná služba Mossad cvičí v Iraku kurdské komandá. Chce mať totiž informácie z prvej ruky z Iraku, Iránu a Sýrie - teda z krajín, kde žijú Kurdi a ktoré pre židovský štát predstavujú hrozbu. Tvrdí to v magazíne New Yorker novinár Seymour Hersh. Americká novinárska hviezda sa pred časom opäť preslávila informáciami o mučení irackých väzňov v bagdadskej väznici Abú Ghrajb.
Hershove zistenia oficiálne odmieta Izrael, kurdskí predstavitelia aj americké ministerstvo zahraničia. Neoficiálne však agenti CIA aj izraelskí bezpečnostní experti hovoria, že Izrael je v oblasti aktívny a jeho aktivita sa bude zvyšovať. Súvisí to s tým, že v Jeruzaleme pochopili, že Američanom sa Irak drobí pod rukami a oni nemôžu čakať, že Washington sa im postará o bezpečnosť. Preto začali podnikať vlastné akcie, ktoré sa však pohybujú na hrane, môžu viesť k ešte väčšiemu chaosu v oblasti a vážne ohrozujú izraelské spojenectvo s Tureckom.
Prítomnosť Izraela v kurdských oblastiach nie je nič nové. Prakticky od 60. rokov minulého storočia využíval Izrael kurdskú kartu na destabilizáciu režimov v okolitých moslimských štátoch. Po nástupe Saddáma Husajna sa sústreďovali hlavne na Irak, kde pomáhali cvičiť kurdské ozbrojené skupiny - pešmergy a Kurdov využívali ako špiónov.
Zdá sa, že túto taktiku obnovujú a že s tým začali už minimálne pred pol rokom. Izraelčania majú totiž podľa viacerých nemenovaných zdrojov pocit, že Washington sa dostatočne neriadil ich poplašnými správami o rastúcom napätí v Iraku, čo viedlo k mohutnej vlne násilia.
Teraz však Izraelu nejde o Irak, ale hlavne o Irán. Jeho kurdskí špehovia sklamaní z amerických postojov k ich menšine môžu z Iraku prekračovať prakticky nechránenú hranicu s Iránom a zisťovať, ako je to s iránskym jadrovým programom. Ten je pre Izrael najväčšou hrozbou.
Nedá sa vylúčiť ani to, že izraelským zámerom je podporovať separatistické snahy Kurdov v celej oblasti a smerovať Kurdov k vytvoreniu nezávislého Kurdistanu. Mohol by sa stať strategickým spojencom židovského štátu. Vytvorenie Kurdistanu, ktorý by v americkej administratíve mohli podporiť ľudia ako Paul Wolfowitz, by však bolo príliš krvavé a zároveň by Kurdov dostalo do rovnakej pozície, v akej je dnes Izrael.
Pre flirtovanie s Kurdmi sa Izraelu výrazne zhoršili vzťahy s Tureckom. Turci ako jeden z mála moslimských štátov s Izraelom živo obchodujú a prijímajú izraelských turistov. Na kurdskú otázku sú však citliví: boja sa, že keby sa Kurdi dali do pohybu, ohrozili by aj celistvosť Turecka.
JANA MIKUŠOVÁ