Na štiavnickej kalvárii zanechali vandali tento rok doslova spúšť, škody sa odhadujú na 700-tisíc. Poškodili jednotlivé zastavenia, drevený kríž aj reliéf lotra na kríži. Tomu oblámali všetky končatiny. Kalváriu devastujú dlhodobo, lebo nie je nijako chránená. Väčšinu sochárskych a výtvarných diel preto radšej uložili do depozitov. V roku 1997 zlodej odcudzil zo Štiavnice drevené sochy. Neskôr sa našli v jednom bratislavskom starožitníctve. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ ŠTIAVNICA - Vzácna štiavnická kalvária by už v budúcnosti nemala zažiť také návaly zlodejov a vandalov ako v minulosti. Plánuje sa jej postupná rekonštrukcia a následne má na nej byť inštalované elektronické zabezpečenie.
Ako povedal Juraj Čabák, rímskokatolícky farský úrad vypracoval viacero projektov, ktoré majú pamiatke zabezpečiť pôvodný vzhľad a funkčnosť. Pomoc prisľúbila aj vláda. Podľa Čabáka je prvoradou otázkou vysporiadať vlastnícke vzťahy pozemkov, na ktorých kalvária stojí. Väčšie problémy s vysporiadaním pozemkov sa neočakávajú, jednotlivé prípady budú riešiť individuálne.
Pri práci na jednom reliéfe reštaurátori narazili na zaujímavý objav. Zistili, že anjelici mali sklenené oči. Tie boli vyhotovené z fúkaného skla a pôsobili tak presvedčivo, že mali dúhovku a rohovku. V európskom sochárstve z obdobia baroka nejde o neznámy prvok. Takéto sochy mohli nadviazať "priamy" očný kontakt s ľuďmi, ktorí sa pred nimi modlili .
Peniaze sú prisľúbené aj na reštaurovanie ďalších reliéfov. Hoci štiavnická kalvária je historikmi pomerne dobre prebádaná, nie je vylúčené, že nové zaujímavé prvky môžu reštaurátori objaviť aj na ďalších reliéfoch.
Viac ako 250-ročná štiavnická kalvária, ktorú postavili z iniciatívy jezuitov, sa považuje za najkrajšie krajinársko-sakrálne dielo na Slovensku. Stojí na vyhasnutej sopke Scharfenberg, má 23 objektov a dva samostatné kostoly. Kalvária by sa mala rekonštruovať postupne ako celok.