ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Jean Marie Messier, absolvent prestížnej francúzskej školy ENA, odkiaľ pochádza väčšina súčasných a budúcich politikov a šéfov veľkých štátnych firiem, bol najznámejším francúzskym manažérom na svete.
Domáce médiá ho nazývali "Pánom sveta". Ako 30-ročný sa stal najmladším šéfom ministerského kabinetu vo vláde Eduarda Balladura. Na prelome tisícročia zachvátil aj Francúzsko ošiaľ novej ekonomiky. Americký index Nasdaq bol snom všetkých firiem, ktoré sa špecializovali v obchodovaní s informáciami a informatikou.
Francúzsky štátny kapitalizmus zacítil svoju šancu. Messier sa stal výkonným riaditeľom spoločnosti Vivendi, ktorá vo svojich začiatkoch predávala pitnú vodu. Messiera v tom čase považovali za finančného kúzelníka a keď predstavil svoj plán urobiť z Vivendi najväčší holding na svete, Francúzsko bolo nadšené.
Messier začal investovať peniaze do komunikácií, internetu, vydavateľskej činnosti, kina, televízie. V čase burzovej bubliny si Jean-Marie, ktorý sa medzičasom presťahoval do luxusnej vily v New Yorku, kúpil filmové štúdiá Universal. Firma Vivendi Universal bola na svete a chýbalo jej len málo, aby sa stala číslom jeden v globálnej entertainmentovej ekonomike pred AOL Time Warner.
Messier, 47-ročný megaloman, riadil z bytu za 17,5 milióna dolárov na Park Avenue najúžasnejšie akvizície a finančné operácie v histórii francúzskeho kapitalizmu - až do chvíle, keď si jeho spolupracovníci uvedomili, že Vivendi-Universal má dlhy vo výške 15 miliárd eur a je na najlepšej ceste k bankrotu. V rokoch 2001 - 2002 Messier údajne podvádzal s firemnými účtami, nákupom akcií Universalu vytváral umelú hodnotu, no čarovná bublina virtuálnych peňazí náhle spľasla. Jeho kolegovia ho upozorňovali, že firma má problémy, straty a nenávratné investície, ktoré začínajú Vivendi dusiť.
Jean-Marie však nikoho nepočúval. Za pár rokov sa stal miláčikom novej ekonomiky a naďalej bol presvedčený, že jeho závratné plány a projekty prinesú zisky a vedúce postavenie vo svete. Muž s anjelskou tvárou, vždy opálený, však nakoniec musel firmu opustiť. Dozorná rada poslúchla opakované žiadosti malých francúzskych a amerických akcionárov, ktorí prišli kvôli Messierovi o životné úspory. Jean-Marie má dnes zákaz byť členom akejkoľvek americkej dozornej rady. Pod tlakom sa vzdal nároku na štedré odstupné vo výške 20 miliónov eur. Dnes tvrdí, že chce opäť pracovať, začať od nuly a splatiť dlh akcionárom, ktorých peniaze používal na realizáciu megalomanských projektov. Najprv však bude musieť počkať, zatiaľ vo vyšetrovacej cele, na výrok francúzskeho súdu. MICHAL HAVRAN,
Štrasburg