
Budova polície na Račianskej ulici (bývalej ulici Februárového víťazstva) bola preslávená ako jedno zo sídiel ŠtB, tzv. Februárka.
BRATISLAVA – Všetkých 13 náčelníkov krajských organizácií bývalej Štátnej bezpečnosti v Českej republike obvinia z organizovania psychoteroru a šikanovania obyvateľov. Týchto činov sa mali dopustiť v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, keď sa ŠtB snažila zastrašovaním zbaviť sa nepohodlných disidentov a prinútiť ich emigrovať. Akcia mala názov Asanace.
Český Úrad na dokumentáciu a vyšetrovanie zločinov komunizmu ukončil vyšetrovanie a navrhol štátnemu zástupcovi, aby na 13 obvinených osôb podal obžalobu.
„Zamerali sme sa predovšetkým na bývalých krajských náčelníkov správ ŠtB, pretože tieto akcie organizovali a riadili,“ povedal pre SME podpredseda riaditeľa úradu Pavel Bret. V súvislosti s akciou Asanace bolo vyšetrovaných celkovo 19 osôb.
V procese vyšetrovali príslušníkov ŠtB aj zo Slovenska. „No kým sa proces vyšetrovania skončil, niektorí z nich zomreli alebo bolo vyšetrovanie proti nim pozastavené,“ povedal Bret. Ich mená povedať odmietol.
„Ak zistíme, že sa na veci spolupodieľali aj súčasní slovenskí občania, vec odovzdáme slovenským orgánom,“ hovorí o vyšetrovaní v Čechách Bret.
Čo bola akcia Asanace
Zastrašovanie a šikanovanie nepohodlných osôb bolo súčasťou tzv. akcie Asanace, ktorá prebiehala v r. 1978 až 1984. ŠtB sa zamerala hlavne na signatárov Charty 77, im blízkych ľudí a duchovných. Snažila sa ich izolovať od okolia a všetkými možnými prostriedkami donútiť vysťahovať sa z vlasti do cudziny.
Donucovacími metódami bol nezákonný fyzický a psychický nátlak – opakované zadržiavanie v celách predbežného zadržania, príslušníci ŠtB sa občanom vyhrážali stratou zamestnania, fyzickou likvidáciou, v jednotlivých prípadoch došlo aj k fyzickému bitiu či prepadom na ulici.
„Keď sa niekto sťažoval, príslušní zástupcovia ŠtB mu navrhli, aby opustil republiku, pretože mu nemôžu zaručiť zdravie a život,“ opisoval Bret spôsoby tajnej polície.
Prenasledovanie sa však odchodom do zahraničia nekončilo. Po odchode ich v Československu označili za „prisluhovačov imperializmu“, ktorí odišli na Západ a odtiaľ údajne vyvíjali nepriateľskú činnosť proti ČSSR.
20 ľudí vyštvali do zahraničia
V 20 prípadoch sa podarilo ľudí donútiť vysťahovať sa, medzi nimi napríklad známi umelci – herec Pavel Landovský, speváci Jaroslav Hutka a Vlastimil Třešňák a Karel Soukup.
Úrad na dokumentáciu a vyšetrovanie zločinov komunizmu už pred časom za akciu Asanace obžaloval piatich bývalých funkcionárov federálneho ministerstva vnútra vrátane bývalého ministra Jaromíra Obzinu, ktorí už čakajú na súdne pojednávanie.
Po obvineniach niekoľkých príslušníkov ŠtB, ktorí mučili ľudí v päťdesiatych rokoch, tak český úrad urobil ďalší krok k vyrovnaniu sa s komunistickou minulosťou.
Autor: MIRKA HOROBOVÁBARBORA TANCEROVÁ