V nedeľu sa v Rumunsku konalo druhé kolo komunálnych volieb. Najviac hlasov v nich síce vďaka vidieckym voličom získala vládnuca Sociálnodemokratická strana, výrazne sa však posilnila liberálna koalícia Národno-liberálnej a Demokratickej strany. Komunálne voľby považujú v Rumunsku za predohru jesenných parlamentných volieb.
Opozícia ovládla väčšinu veľkých miest vrátane hlavného mesta Bukurešti. Tam vládnej strane nepomohlo ani to, že proti súčasnému primátorovi a lídrovi Demokratickej strany Traianovi Basescovi kandidoval najobľúbenejší člen vlády, minister zahraničia Mircea Geoana.
Pozitívnym prínosom volieb je oslabenie extrémistov, krajne nacionalistickej Strany veľkého Rumunska. Aj z tohto hľadiska vyvolali veľkú pozornosť voľby v meste Kluž, tradičnom centre Sedmohradska, kde žije početná maďarská menšina.
Primátorom Kluža bol doteraz dve volebné obdobia zúrivý nacionalista Gheorghe Funar, ktorého jeho nenávistné prejavy a rôzne extrémne kúsky preslávili aj za hranicami mesta. Pozornosť návštevníkov upadajúceho mesta napríklad okamžite upútali pestré lavičky, odpadkové koše a stĺpy, ktoré na Funarov príkaz natreli národnými farbami.
V týchto voľbách vypadol Funar už v prvom kole, čo väčšina rumunských médií hodnotila ako návrat mesta do Európy. Funar sa však do poslednej chvíle snažil potvrdiť svoju povesť. Svojich priaznivcov vyzval, aby v druhom kole hlasovali za opozičného kandidáta Emila Boca. Vládneho kandidáta, ministra vnútra Ioana Rusa, totiž oficiálne podporili aj Maďari.
Tesne pred voľbami Funar - vraj v záujme rumunsko-maďarského zmierenia - vyzval na podporu Rusa. V pozadí jeho obratu pravdepodobne stojí sľub, že úrady pozastavia vyšetrovanie Funarových korupčných afér. Voľby v Kluži nakoniec vyhral Boc.
Zaujímavý je výsledok volieb aj z hľadiska Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku. Tento donedávna jediný politický reprezentant maďarskej menšiny musí čeliť hlavne na regionálnej úrovni nástupu maďarských menšinových radikálov, ktorí považujú politiku súčasného vedenia zväzu za príliš kompromisnú a neefektívnu. Stranu preto opustili a založili si vlastné organizácie.
Komunálne voľby boli prvou príležitosťou radikálov ukázať, akú podporu v rámci menšiny radikáli majú. Až na výnimky neuspeli, Demokratický zväz Maďarov naopak zvýšil počet svojich primátorov skoro o štvrtinu. Podľa výsledkov volieb je vnútromaďarská opozícia slabá.
Voľby však boli do určitej miery skreslené tým, že zväz spolu s vládnou sociálnou demokraciou na poslednú chvíľu presadil úpravu volebného zákona, ktorá jeho najväčšieho rivala, Maďarský občiansky zväz, z volieb vylúčila.