BRATISLAVA – O výsadnom postavení finančnej polície na Slovensku hovoria verejne už aj viacerí vysokí predstavitelia ministerstva vnútra. Zmeny však zatiaľ nenastali.
Riaditeľom finančnej polície je bývalý príslušník ŠtB Jozef Stieranka. Jeho prípadné odvolanie spadá do kompetencií viceprezidenta policajného zboru Jaroslava Spišiaka. Ak by on dospel k záveru, že jeho podriadený si neplní dobre svoju funkciu, môže ho odvolať z dôvodu zlého služobného ohodnotenia, ale až šesť mesiacov po tom, čo sa stal jeho priamym nadriadeným. Momentálne je Spišiak vo funkcii iba vyše mesiaca.
Druhá možnosť, ako odvolať Stieranku, je ustanoviť komisiu, ktorá by preverila jeho spôsobilosť vo funkcii.
Zdĺhavá procedúra má podľa Spišiaka svoj zmysel: „Je to garancia, aby nemohlo dochádzať k tzv. personálnym čistkám. Treba aspoň pol roka, aby nadriadený sám mohol usúdiť, do akej miery jeho podriadený zodpovedá požiadavkám.“
Jaroslav Spišiak tvrdí, že hneď, ako prvého októbra nastúpil do funkcie, si začal preverovať všetkých svojich podriadených: „Práve preto som nepristúpil na okamžité riešenie, čo sa týka pána Stieranku, lebo som si chcel preveriť spôsobilosť nielen jeho, ale všetkých zodpovedných riadiacich pracovníkov.“
Spišiak však otvorene priznáva, že s prácou finančnej polície nie je spokojný. Výhrady má najmä voči organizačnej štruktúre, no ešte stále nemá dostatočné dôvody na Stierankovo odvolanie: „Treba najskôr preskúmať, či vyšetrovanie bolo vedené za tým cieľom, aby sa dopracovalo k neobjasneniu prípadu, alebo či bolo účelne zmenené iným smerom. V tomto prípade ale nepríde k porušeniu zákona, iba k zlému riadeniu. Potom je možné vyhodnotiť nespôsobilosť na pracovnú funkciu.“ To, či sa tak stalo, skúma Spišiak osobne.
Zdroj blízky policajnému prezídiu SME potvrdil, že Spišiak nechce urobiť chybu a čaká, kým bude mať dosť dôvodov na Stierankovo odvolanie.
Spišiak súhlasí s tvrdením, že finančná polícia má veľké právomoci: „Práve preto v súčasnosti navrhujem novú organizačnú štruktúru celej správy finančnej a kriminálnej polície, kde budú všetky služby kriminálnej polície rovnocenné a zabezpečím efektívny kontrolný systém. Do platnosti by mal prísť 1. 1. 2002.“
Finančná polícia by tak prišla o také výhody, ako je prelomenie bankového tajomstva alebo kontrola účtov bez súhlasu prokurátora. (mož)