Najväčšie ekonomiky sveta sa podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) dostali v druhej polovici tohto roku do recesie. Celkový hrubý domáci produkt členských štátov organizácie by tak v období od júla do decembra mal po dvadsiatich rokoch klesnúť o 0,3 percenta.
Podľa OECD mal septembrový teroristický útok na Spojené štáty veľmi negatívny vplyv na svetovú ekonomiku, ktorá sa už aj predtým spomaľovala. Predpovede organizácie na nasledujúce roky sú však pomerne optimistické. Hrubý domáci produkt by mal začať opäť rásť už v budúcom roku, pričom v nasledujúcom by už mal dosiahnuť normálnu úroveň okolo troch percent.
„Predpokladáme, že dôvera spotrebiteľov a podnikateľov sa začne zlepšovať, čo podporí výrazný nárast ekonomických aktivít v druhej polovici budúceho roku,“ tvrdí organizácia. K tomuto názoru sa pritom prikláňajú aj ďalší experti – po poklese svetovej ekonomiky spôsobenom teroristickým útokom by mal nasledovať rýchly a významný nárast produkcie.
Organizácia tvrdí, že najhoršie dosahy mal septembrový útok na Ameriku, ale už v druhej polovici budúceho roku by mala najväčšia svetová ekonomika rásť skoro štvorpercentným tempom. Zároveň však upozornila americkú centrálnu banku, aby na určitý čas prerušila znižovanie úrokových sadzieb. „Plný efekt doterajšieho znižovania sa ešte neprejavil.“
Na druhej strane však organizácia vidí priestor na to, aby Európska centrálna banka ešte znížila sadzby, keďže cielená inflácia v krajinách eurozóny do konca tohto roka dosiahne dve percentá. Okrem toho si myslí, že Európa pocíti dosahy septembrového útoku len okrajovo.
Japonsko, ktoré malo veľké problémy aj pred útokom a jeho ekonomika je príliš naviazaná na americkú, bude potrebovať na ozdravenie svojho hospodárstva dlhší čas. Šance Japonska na výrazné zlepšenie ešte pred rokom 2004 sú podľa organizácie veľmi malé.