BRATISLAVA – Prioritou hospodárskej politiky vlády by malo byť zlepšenie podnikateľského prostredia. Štrukturálne reformy v tejto oblasti by pomohli zrýchliť tempo rastu ekonomiky a vytvárať nové pracovné miesta, tvrdí vo svojej pravidelnej polročnej správe Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).
Podľa predpokladov organizácie nebude obraz ekonomiky vo volebnom roku 2002 príliš povzbudivý – miera nezamestnanosti by sa mala udržať na vysokej úrovni okolo devätnásť percent, kým inflácia by sa mala pohybovať nad šiestimi percentami.
Organizácia pripúšťa, že jej kalkulácie môže ohroziť viac rizikových faktorov. „Nedávne zníženie daní z príjmov a uvoľnenie fiškálnej disciplíny pred parlamentnými voľbami by mohli vyústiť do nesplnenia stanovených cieľov a zmarenia výsledku stabilizačných programov v posledných troch rokoch. Ďalším rizikom ostáva podstatný prepad dopytu po slovenskom exporte, čo spomalí hospodársky rast krajiny a môže znížiť aj prílev priamych zahraničných investícií potrebných na financovanie rýchlo rastúceho deficitu bežného účtu platobnej bilancie,“ nazdáva sa organizácia.
Podiel deficitu na hrubom domácom produkte odhaduje v tomto roku na 7,8 percenta, keď ešte v minulom roku bol len 3,8 percenta. V ďalších dvoch rokoch by mal vzrásť až na 8,4 percenta.
Ťahúňom ekonomického rastu by sa mal stať oživujúci sa domáci dopyt, ktorý podľa OECD uchránil slovenské hospodárstvo pred nepriaznivými trendmi vo svete. „Domáci dopyt, ktorý zaznamenal prudký prepad v rokoch 1999 a 2000, ochránil Slovensko pred vývojom, akým prešla väčšina členských krajín OECD,“ uvádza sa v správe.
Aj preto by očakávané spomalenie rastu vyspelých ekonomík sveta nemalo v blízkej budúcnosti postihnúť Slovensko: „Napriek zhoršeniu hospodárskych vyhliadok najväčších obchodných partnerov by mal hrubý domáci produkt v budúcom roku vzrásť o tri percentá a o ďalšie štyri v roku 2003. (…) Pod zvýšenie výkonnosti ekonomiky by sa mali podpísať investície, podporované prílevom priamych zahraničných investícií a infraštruktúrnym projektom,“ tvrdí OECD.