
Priame zahraničné investície na obyvateľa (1989 – 2000)
BRATISLAVA – Slovensko zaspalo za okolitými krajinami v poskytovaní daňových prázdnin pre významných investorov a zobúdza sa v čase, keď Európska únia tlačí na kandidátske krajiny, aby výhody zrušili. Únia tvrdí, že stimuly odrádzajú investorov od podnikania vo vyspelej Európe a zvýhodňujú podnikanie v bývalom východnom bloku.
Hoci desaťročné daňové prázdniny, ktoré majú všetky ostatné krajiny V 4 už niekoľko rokov, ešte nie sú definitívne uzákonené, varovanie pred ich prijatím pociťuje slovenská strana už dnes. „Z októbrových rokovaní vyplynulo, že desať rokov je pre Európsku komisiu neakceptovateľných,“ upozorňuje Mária Kadlečíková, podpredsedníčka vlády pre integráciu.
Z únie sa podľa nej ozývajú hlasy, aby sme výhody pre investorov zrušili už od januára. „Nejde pritom iba o desaťročné daňové prázdniny. Sú aj iné druhy výhod, ktoré napríklad využívajú U. S. Steel a Volkswagen,“ spresnila Kadlečíková. „Ja to vidím tak, že sa nakoniec dohodneme. Pokiaľ viem, aj niektoré členské krajiny EÚ nejaké investičné stimuly poskytujú alebo poskytovali. V každom prípade chceme kapitolu Hospodárska súťaž uzavrieť čo najskôr.“
Menej optimistické sú už vyjadrenia vládnych predstaviteľov v otázke akceptovania desaťročných daňových prázdnin Európskou úniou. Vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš vidí väčšie šance na úspech Slovenska pri rokovaniach v prípade, ak bude stáť po boku ostatných kandidátskych krajín. „Chceme spolupracovať s Maďarskom v úsilí udržať stimuly pre zahraničných investorov. Náš prístup bude rovnaký ako prístup Maďarska,“ vyhlásil Mikloš.
Maďarský postoj spočíva v tom, aby kandidátske krajiny mohli poskytovať desaťročné daňové prázdniny až do dňa vstupu do únie. Oslobodení od daní na celé desaťročie by v takom prípade boli aj investori, ktorí tu začnú podnikať hoci aj mesiac pred vstupom.
Slovensko je v príleve priamych zahraničných investícií ďaleko za okolitými krajinami. Obrat k lepšiemu nastal až vlani, keď tu zahraničné koncerny preinvestovali dve miliardy dolárov, čo bolo viac ako za celé predchádzajúce obdobie slovenskej samostatnosti.
Tento rok by mala na Slovensko pritiecť ďalšia miliarda dolárov. Prílev investícií v posledných dvoch rokoch spôsobili hlavne predaje telekomunikácií, hutníckeho jadra VSŽ a najväčších slovenských bánk do rúk zahraničných investorov.
TOMÁŠ VELECKÝ