Pred diskotékou na telavivskej pláži stojí pamätník na pamiatku detí, ktoré v lete zabila bomba samovražedného atentátnika. „Boh nie je na mojej ani na tvojej strane, existuje len vtedy, ak sa stretneme v láske,“ namaľovali na veľký plagát študenti z tamojšej strednej školy. Leží na novom pomníku, ktorý postavili pre ich spolužiakov.
Atentátnikom sa však podarilo dosiahnuť, čo chceli. Nenávisť sa preniesla aj na ďalšiu generáciu.
„Správajú sa ako zvieratá, premieňajú smrť na oslavu a robia z pohrebov verejnú šou,“ hovorí osemnásťročná Alexandra. Pri najstrašnejšom atentáte intifády stratila kamarátov. Dievčina pochádzajúca z Ruska hovorí o pohreboch palestínskych obetí, ktorými sú často deti a žiaci strednej školy na telavivskom predmestí. Z dvadsiatich zabitých tínedžerov odtiaľ boli až siedmi.
„Nemajú úctu k vlastnému životu a k životu svojich detí. Preto s tým ani neprestanú,“ hovorí Ruth Blumová, ktorá monitoruje palestínske médiá.
Palestínčania nehovoria o násilí, ale o biede, v ktorej musia žiť. „Keď sú raňajky, čakajú na obed, cez obed na večeru a večer zase na raňajky. Jedia, čo majú,“ hovorí Karim, majiteľ obchodu so suvenírmi v jeruzalemskom Starom Meste.
Karim predáva tovar pod cenu, len aby mal nejakú tržbu. Príbuzným pomáha, ako môže. V zadnej miestnosti obchodu sú regále plné vyrezávaných betlehemov a ďalších suvenírov. Za normálnych okolností by mohol dobre zarábať, veď obchod leží na Krížovej ceste. V Betleheme, v ktorom izraelská armáda donedávna okupovala časť územia pod palestínskou správou, sa však len zázrakom objaví autobus s kresťanskými pútnikmi.
Spojené štáty v pondelok oznámili úmysel znovu vstúpiť do diania v izraelsko-palestínskych vzťahoch ako sprostredkovateľ „na plný úväzok“. Na ulici si to však nevšimnete. Obe strany zatiaľ hovoria o svojej bolesti a neveria, že bude mier.
Autor: KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ, Jeruzalem