tí s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom.
Verheugenove slová potvrdzujú názor Európskej komisie, ktorá v hodnotiacej správe dala najavo, že so Slovenskom sa ráta v prvom kole rozširovania únie. Podľa tzv. strategického dokumentu EK by v tomto kole mohlo byť prijatých až desať krajín. Už toto číslo diplomati a novinári nazvali veľkým treskom.
Tento týždeň sa však objavila úvaha, že veľký tresk by mohol byť ešte väčší. Francúzsky minister Hubert Védrine v pondelok vyhlásil, že v prvom kole by mohlo byť prijaté aj Rumunsko a Bulharsko, teda až dvanásť krajín, aby sa predišlo riziku destabilizácie Balkánu.
„Môžeme vynechať tieto dve krajiny a riskovať, že to destabilizuje istý región? Nemohli by sme radšej vyvinúť zvláštne úsilie a prijať naraz celú skupinu? Nie je až takým rozdielom, či ich prijmeme desať, alebo dvanásť,“ povedal Védrine novinárom. Véderina podporil aj úradujúci predseda Rady ministrov Louis Michel, ktorý vyhlásil, že Védrinov príspevok považuje za „veľmi správny, podnecujúci užitočné premýšľanie“.
Diplomati v Bruseli sa teraz dohadujú, ako to Védrine skutočne myslel. Niektorí si jeho slová vysvetľujú ako spochybnenie celého plánu veľkého tresku. Ďalší ich vzali ako prejav tradičného priateľstva Francúzska a Rumunska.
Šéf poľskej diplomacie Wlodimircz Cimoszewicz označil v utorok špekulácie o možnom prijatí Rumunska a Bulharska za nerealistické. Zároveň vyhlásil, že Varšava nebude akceptovať žiadnu zmenu „cestovnej mapy“ stanovenú predstaviteľmi EÚ vrátane Francúzska.
V každom prípade šéf francúzskej diplomacie do určitej miery spochybnil stratégiu veľkého rozšírenia, ktorú predložila Európska komisia poukázaním na možné negatívne dôsledky tohto kroku na Balkáne. Ani Bulharsko, ani Rumunsko samotné však nerátajú, že by skutočne mohlo byť prijaté už v prvom kole.
(mar, reuters)