„Okrem zníženia alebo odpustenia poplatku za štúdium by im školy mohli vyplácať sociálne štipendiá“ povedal Wilhelm pred začiatkom zasadnutia Českej konferencie rektorov v Brne. Sociálne slabší študenti by tak podľa Wilhelma mali pre štúdium lepšie podmienky ako dnes.
Zatiaľčo školné je problém politický, študenti majú v tejto otázke jasno, myslí si rektor pražskej Univerzity Karlovej Wilhelm. "Som prekvapený, že veľká väčšina študentov je s tým nielenže zmierená, ale chápe to ako samozrejmú vec," povedal.
Vysokoškoláci sa údajne investícii do vzdelania nebránia.
Úvahy o investícii do vzdelania by podľa šéfa najstaršej českej univerzity študentov priviedli k zodpovednému výberu školy a študijného odboru.
Pre samotné vysoké školy by poplatky za štúdium neznamenali výrazné posilnenie rozpočtov. Pri súčasnom počte poslucháčov by školné univerzitám v skutočnosti prinieslo len niečo cez jednu miliardu korún. V novele školského zákona,
ktorá so zavedením školného počíta, sú podľa Wilhelma iné možnosti, na ktorých by akademická pôda mohla profitovať. Príkladom sú podľa neho určité daňové výhody a daňové prázdniny.
Príjmy zo školného by mohli poslúžiť na potrebnú modernizáciu vysokého školstva, myslí si rektor. Je presvedčený, že zavedeniu spoplatnenia štúdia sa Česko nevyhne.