
Britské špeciálne jednotky sa len nedávno vrátili z cvičenia v Ománe a čakajú, kedy ich vyšlú do Afganistanu. Musia však zatiaľ vyčkať, na dohodu politikov. FOTO - REUTERS
Poruke sú dve vysvetlenia a obe sú nepríjemné. To oficiálne je, že afganská opozícia je nedôverčivá a neželá si nasadenie ďalších vojakov zo zahraničia. Neoficiálne, ktoré zverejnili médiá, tvrdí, že rozmiestneniu bránia nezhody medzi Britániou a Spojenými štátmi. Londýn rozhodol, že kým nebudú britskí vojaci v Afganistane vítaní, zostávajú doma.
Britský minister zahraničných vecí Jack Straw správy o roztržke s Washingtonom včera poprel. „O rozmiestnení jednotiek sa diskutuje. Naši vojaci sú na letisku v Bagrame a tam spolupracujú s americkými vojakmi. Sú aj pod velením amerického plukovníka,“ pokúšal sa minister zažehnať spor.
Podľa dobre informovaného zdroja z britského ministerstva vnútra sa však veci majú inak. „USA myslia predovšetkým na chytenie Usámu bin Ládina a menej sa chcú angažovať v dlhodobej stabilizácii krajiny,“ uviedol zdroj pre londýnske The Times.
Takéto vysvetlenie môže byť pravdivé. Odlišnosti v postojoch sa len zatiaľ nemali kedy prejaviť. V prvej fáze bol dôležitý útok na Afganistan a na tom sa George Bush a Tony Blair bez problémov zhodli. Taliban však stojí pred definitívnou porážkou a Kábul je v rukách opozície.
Zatiaľ čo Bush a jeho tím sú takmer bezvýhradne pohrúžení do poľovačky na bin Ládina, Blair od začiatku vojny proti terorizmu zdôrazňuje, že Afganistan by sa mal stať demokratickou krajinou. Briti v posledných dňoch veľmi tlačia aj na posilnenie humanitárnej pomoci.
Keď sa denník The New York Times na americkom ministerstve zahraničných vecí zaujímal, či sú britské jednotky potrebné na stabilizáciu v severnom Afganistane, dostal zdvorilú, ale nič nehovoriacu odpoveď: ministerstvo si váži významnú rolu, ktorú zohráva Británia v protiteroristickej kampani.
Do úvahy však treba brať aj vysvetlenie, že Britov nechce Severná aliancia, ktorá sa sama tvári ako garant stability a chce si vyjednať dobrú pozíciu v budúcej vláde. Obáva sa, že ak budú v Afganistane zahraniční vojaci, ktorí dokážu udržať prímerie, pri vyjednávacom stole stratí autoritu. V Afganistane treba myslieť aj na to, že ľudia jednoducho nemajú radi zahraničných vojakov.