Kosatka Luna vykukla z vody, aby sa pozdravila s indiánom v kanoe. FOTO - ČTK/AP
Luna sa často pripojí k lodi a pláva s ňou tak dlho, ako sa jej páči. Podľa vedcov tak lode aj seba svojou hravosťou nevedome ohrozuje. Rozhodli sa preto kosatku odchytiť a presťahovať ju o 200 kilometrov ďalej do oceána, bližšie k jedincom jej druhu.
Presne o opak sa snaží skupina indiánov Mowachaht-Muchalaht. Za Lunou, ktorej hovoria Tsu'Xiit, neúnavne veslujú vo svojich kanoe a snažia sa ju odlákať preč z miesta, kde ju chcú vedci odchytiť. Indiáni sú presvedčení, že sa naplnili slová ich bývalého náčelníka, ktorý pred smrťou tvrdil, že sa jeho duch vráti späť v podobe kosatky. Tsu'Xiit sa neďaleko ich dediny Gold River v prielive Nootka objavila práve týždeň po náčelníkovej smrti.
Najskôr sa zdalo, že kosatka na trik vedcov naletí, pretože dlho plávala za ich člnom. Chvíľu predtým, než sa plavidlo dostatočne priblížilo k transportnej nádrži, kde mal tento obrovský cicavec skončiť, sa však otočila a odplávala.
Zatiaľ nikto nevie, prečo sa štvorročná Luna vydala na dráhu osamelého plavca, keď jedinci jej druhu väčšinou zostávajú s rodinou. Luna opustila svoj kŕdeľ pred troma rokmi a objavila sa ako osamelý plavec v prielive Nootka. Inak sa však správa rovnako ako iné morské cicavce - je veľmi spoločenská.
Luna má ľudí rada možno ešte viac než ostatné kosatky a odborníci sa boja, že by ju zrážka s loďou mohla stáť život. Riaditeľ vancouverského akvária John Nightingale je realista. "Luna váži skoro dve tony a je pre lode nebezpečná. Je to osamotený morský cicavec a neuvedomuje si svoju silu," povedal. Ako dopadnú ďalšie kolá lákania a vábenia, vie zrejme len indiánsky náčelník.
(čtk, reuters)