Historické snímky z 11. septembra 2001. FOTO - TASR/EPA
Unesieme desať lietadiel - zaútočíme na New York, Biely dom, sídla CIA, FBI, jadrové elektrárne, výškové budovy v Kalifornii a v Seattli, plánovala al-Káida už v roku 1996. Jej rozpočet bol najviac pol milióna dolárov, čo je len zlomok v porovnaní s rozpočtom amerických bezpečnostných agentúr. Usáma bin Ládin pôvodný plán zoškrtal do podoby, známej z 11. septembra.
Vyšetrovanie americkej Kongresovej komisie prináša ďalšie šokujúce detaily série zlyhaní, čo útoku predchádzali a ktoré ho nasledovali. Tímu demokratov a republikánov sa podarilo zostaviť pôsobivé dielo, z ktorého sa má Amerika poučiť. Nikto neobstál bez výhrad - prezident, minister obrany, CIA, FBI, Federálny úrad pre letectvo. Veď v chaose po útoku neboli americké obranné zložky schopné odovzdať si medzi sebou rozkaz prezidenta Georgea Busha na zostrelenie unesených lietadiel a vykonať ho.
Správa komisie, ktorá mala k dispozícii v podstate tajné a vládne dokumenty z 11. septembra a vypovedali pred ňou Bush, minister obrany Donald Rumsfeld či už bývalý šéf CIA George Tenet, bude známa koncom júla. Už teraz prezidentovi spôsobuje nepríjemnosti, keď rozbíja imidž neohrozeného vodcu, ktorý sa postavil čelom terorizmu. Práve 11. september Busha podľa mnohých urobil. Komisia však silný príbeh skôr demystifikuje.
Prezident podľa nej dostal v týždňoch pred odchodom viac upozornení o zámeroch al-Káidy, než Biely dom doteraz pripúšťal. S úplným pochopením verejnosti sa nemusí stretnúť ani to, že aj po útoku na druhú vežu dvojičiek ešte päť minút pokračoval v rozhovore so školákmi na Floride. Komisii povedal, že sa inštinktívne rozhodol vystupovať pokojne a neznepokojovať krajinu, pokiaľ mu nebude jasné, čo sa vlastne deje.
Je tu aj otázka prepojenia Iraku a al-Káidy, ktorú si americká verejnosť spája s vojenskou operáciou v Iraku. Komisia povedala, že Irak sa na útokoch 11. septembra nepodieľal. Bush ďalej tvrdí, že medzi Husajnom a al-Káidou boli živé kontakty. V nasledujúcich, pre voľby rozhodujúcich mesiacoch, zrejme bude držať takúto líniu: kontakty medzi teroristami a Irakom boli, my sme nemohli vedieť či nechystajú nový útok, a preto sú tam americkí vojaci. Ako na zavolanie Bushovi prišiel práve včera ruský prezident Vladimir Putin s tvrdením, že Husajn plánoval útoky na USA.
Čo komisia zistila
* O pôvodnom pláne al-Káidy zaútočiť na USA desiatimi lietadlami informoval hlavný organizátor útokov Chalíd Šajch Mohammad, ktorý je v americkom zajatí od minulého roka.
* Leto 2001 strávili neskorší piloti - únoscovia letmi na vnútroštátnych amerických linkách, väčšinou so sebou prepašovali aj malé orezávače s ostrou čepeľou.
* Po útoku skolaboval komunikačný systém amerického prezidenta. Bush sa s viceprezidentom Cheneym napokon spojil mobilným telefónom.
* Bush dal rozkaz na zostrelenie lietadiel (viac ako hodinu po tom, čo prvýkrát jeho stretnutie so školákmi prerušili), ten sa však k pilotom nad New Yorkom a Washingtonom vôbec pre chaos v komunikácii medzi leteckým úradom a protivzdušnou obranou nedostal.
* Pre zlyhanie radaru letová kontrola až po 36 minútach zistila, že jedno z lietadiel je unesené.
* Komisia potvrdila, že pasažieri sa v lietadle, ktoré sa zrútilo v Pennsylvánii, proti únoscom vzbúrili. "Ich akcia zachránila životy mnohých, zrejme od zničenia ochránili aj Kapitol a Biely dom." (mch)