KOŠICE - Magistrát mesta Košice pod hrozbou pokuty písomne vyzval predsedov spoločenstiev vlastníkov bytov, aby mu predložili zoznam bytov, ich vlastníkov, užívateľov a spolubývajúcich s menami a dátumami ich narodenia. Aktuálny zoznam chce mesto použiť pri určovaní výšky a vymáhaní poplatkov za odpad. Doporučený list s týmto obsahom dostalo približne 360 zástupcov bytových samospráv.
Výzva vyvolala búrku nevôle. "Nie som proti spolupráci, ale považujem za nekorektné, keď mesto chce od nás pomoc, a pritom sa vyhráža pokutou. Funkcia, ktorú zastávam, je u nás dobrovoľná, nie je mojou povinnosťou chodiť z bytu do bytu ako policajt a spisovať mená a dátumy narodenia spolubývajúcich. Koniec koncov, nie je to ani v mojej kompetencii a majitelia bytov ich ani nemusia poskytnúť," povedala pre SME Anna Bačová zo spoločenstva vlastníkov bytov Liptov I.
Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov v Košiciach s celoštátnou pôsobnosťou sa v posledných týždňoch zaoberá takmer výlučne sťažnosťami svojich členov. "Magistrátu mesta, ktorý by sa mal snažiť so spoločenstvami užšie spolupracovať, sa podarilo vyvolať úplne opačnú reakciu. Aj keď zákon o správe daní a poplatkov, na ktorý sa odvoláva, mu umožňuje vyžadovať niektoré údaje, mám pocit, že úradníci sa usilujú preniesť svoju zodpovednosť a povinnosti, za ktoré sú platení, na iných. Evidenciu obyvateľov majú predsa na každom miestnom úrade v každej mestskej časti," povedala prezidentka združenia Zdenka Jurčáková. Podľa nej okrem Košíc sa s podobným problémom nestretli ani v jednom z regionálnych centier združenia, ktorého členmi je viac ako 25-tisíc majiteľov bytov.
Ako povedala vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia košického magistrátu Alžbeta Slavkovská, nepresná evidencia obyvateľov spôsobuje mestu odhadom 15- až 25-percentnú stratu na poplatkoch za komunálny odpad ročne. "Chceme v tom urobiť poriadok. Ako správcovi poplatkov nám zákon umožňuje vyžadovať súčinnosť tretích osôb. Najpresnejšie informácie majú spoločenstvá vlastníkov bytov. Nikde inde sa nedozvieme presný počet členov domácnosti, od ktorého sa výška poplatkov za odpad odvíja," argumentuje Slavkovská. Zároveň odmieta vyjadrenia zástupcov spoločenstiev, že sa im mesto vyhráža pokutami: "My ich na to len upozorňujeme. Zo zákona sú povinní poskytnúť mestu informácie, ktoré sú potrebné pri správe poplatkov. Zákon zároveň umožňuje uložiť pokutu, keď nesplnia svoju povinnosť."
Riaditeľa Magistrátu mesta Košice Ondreja Bernáta obsah listu prekvapil. "Chceli sme spoločenstvá požiadať o spoluprácu. Mrzí ma, že sa to takto skončilo. Myslím si, že operovať pokutami nie je v tomto prípade správne," pripustil Bernát.
Čo vyžaduje košická radnica
S odvolaním sa na zákon o správe daní a poplatkov majú predsedovia spoločenstiev vlastníkov bytov poskytnúť radnici aktuálny zoznam bytov a registrovaných vlastníkov. V zozname majú uviesť:
* názov ulice,
* orientačné a súpisné číslo domu,
* počet bytov vo vchode,
* číslo bytu,
* meno, priezvisko a dátum narodenia vlastníka, resp. užívateľa bytu,
* mená, priezviská a dátumy narodenia spolubývajúcich.
Výzva obsahuje aj upozornenie. V prípade, že predseda spoločenstva vlastníkov bytov "dobrovoľne" nesplní svoju povinnosť, magistrát mu podľa zákona môže uložiť taxatívne pokutu. Najnižšia sadzba je 2000 korún. (sen)