P, K, Mg a podľa potreby aj Ca môže zapraviť jednorazovo v trojročných dávkach, ale dusík treba dodať každý rok v jarnom období. Z potrebného množstva dusíka dve tretiny zapravujeme do pôdy začiatkom vegetácie viniča a tretinu asi týždeň pred kvitnutím. Uprednostníme liadkovú formu hnojiva.
Na prihnojovanie pred kvitnutím používame kvapalné viaczložkové hnojivá s obsahom mikroprvkov. Aplikujú sa na list za oblačného počasia, pri zvýšenej vzdušnej vlhkosti, spolu s postrekmi proti hubovitým chorobám. Kvapalné, biologicky aktívne hnojivo s mikroelementmi môžeme použiť na koreňovú výživu a s čiastočným protifungicídnym účinkom na listovú výživu. Osvedčuje sa Harmavit special, Wuxal super, Mikrola, Sampi a ďalšie.
Mikroprvky v pôde a v rastlinách sú v malých množstvách, preto ich nazývame aj stopové prvky. Vo výžive viniča majú významnú úlohu, vysokú fyziologickú účinnosť v samotnom viniči. Ich odčerpávanie z pôdy je rozdielne, záleží od jej druhu. Prebytok alebo nedostatok mikroprvkov sa prejavuje na listoch zvláštnymi príznakmi, ktoré sú charakteristické pre jednotlivé prvky. O význame mikroelementov v rastline sa dá stručne povedať toto:
Nedostatok železa (Fe) sa prejavuje žltnutím - chlorózou listov, nadbytok tohto prvku sa takmer nevyskytuje.
Bór (B) sa zúčastňuje na biochemických procesoch biosyntézy bielkovín, podporuje rýchlosť premiestňovania rastových stimulátorov v rastline, významný je pre opelenie kvietkov a formovanie tvorby hrozna. Pri jeho nedostatku kvety hrozna spŕchajú.
Mangán (Mn) priaznivo ovplyvňuje biosyntézu a transport cukrov, zvyšuje intenzitu fotosyntézy a ďalších fytofyziologických procesov. Jeho nedostatok sa prejavuje ojedinele slabou chlorózou.
Meď (Cu) stabilizuje množstvo chlorofylu v listoch. Príznaky z nedostatku sa takmer nevyskytujú.
Molybdén (Mo) a zinok (Zn) - hnojivá s týmito prvkami aplikované na list sú doplnkovou výživou viniča.
Prof. Ing. ALOJZ VEREŠ, DrSc.