Pod amnestiou je aj podpis ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, ktorý si dal podľa hovorcu Richarda Fidesa podmienku, aby sa vzťahovala iba na nedbanlivostné trestné činy. Väzenie preto opustí len jeden človek a štyria nebudú musieť nastúpiť výkon trestu. Ďalším stovkám budú zahladené podmienečné tresty.
Ján Füle z kancelárie prezidenta informoval, že sa prezident radil so svojím legislatívnym odborom, ale vôbec vraj nepočítal s amnestiou pre širší okruh páchateľov. Gašparovič ešte minulý týždeň vyučoval trestné právo na Právnickej fakulte UK v Bratislave.
Vedúci katedry a jeho bývalý nadriadený Vladimír Čečot má pre schválenú podobu amnestie iba slová chvály. "Amnestia je veľmi citlivo a odborne dobre pripravená," povedal. Oceňuje, že sa týka iba tých, ktorí už boli odsúdení pred vydaním amnestie, čo je priamo zakotvené aj v ústave.
To, že sa amnestia týka iba trestných činov z nedbanlivosti, považuje Čečot za správne, lebo "spoločenská nebezpečnosť je pri nich veľmi nízka". Do úvahy teda prichádzajú menej závažné dopravné nehody či pracovné nehody, "keď človek podcení určitú situáciu a spácha tým trestný čin".
Odpustené budú aj samostatné tresty neprevyšujúce 30 000 korún. V porovnaní s predchádzajúcimi amnestiami prezidentov, či zastupujúcich prezidentov túto Čečot považuje za "citlivejšiu a premyslenejšiu".
Najznámejšími amnestiami na Slovensku sú tie, ktoré udelil zastupujúci prezident Vladimír Mečiar v roku 1998 na všetky trestné činy súvisiace so zavlečením Michala Kováča ml. do cudziny a na zmarené referendum. (rp)