. Otvoril sa tak opäť problém o schopnosti menšinovej vlády presadzovať zákony v parlamente.
Poslankyňa KDH Anna Záborská si myslí, že ide o začiatok "neschválenia možno aj ďalších reformných zákonov", o ktorých budú poslanci rozhodovať v jeseni.
Koaličné strany vidia príčinu opätovného odloženia školskej reformy trochu odlišne. KDH spolu s SMK upozorňujú, že pôvod problémov treba hľadať v strate väčšiny, zvyšok koalície vidí príčiny v skôr slabej komunikácii KDH a ministra Fronca s nezávislými poslancami, ktorí zákon odmietli podporiť.
Vo štvrtok chýbala v parlamente napríklad aj poslankyňa KDH Mária Demeterová. "Vždy bude parlament v stave, že niekto odcestuje do cudziny alebo bude mať iné vážne dôvody. Ten problém je oveľa hlbší," hovorí ale Mikloško.
Riešenie nevidí ani v tom, keby sa hlasovanie odložilo na deň, keď je väčšia pravdepodobnosť, že zákon prejde. "Musíme si v koalícii povedať, ako chceme ďalej vládnuť, či prijmeme túto hru, alebo sa rozhodneme pre iné riešenie." Na otázku aké len stroho odvetil: "To zatiaľ nemôžem povedať."
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos hovorí, že je len otázkou času, kedy si niektorá zo strán koalície povie, že "nebude len vegetovať", keď sa neplní vládny program a bude hľadať iné možnosti. Povedal, že neschválenie zákona nie je momentálny problém, ale vyplýva zo straty väčšiny, keď SDKÚ a ANO, ktoré prišli o viacerých poslancov.
Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner upozornil, že vládnutie sa presúva do parlamentu a slabne význam koaličnej rady. Základ preto vidí v komunikácii s nezávislými poslancami pri hľadaní väčšiny. "Nič iné ministrom nezostáva. Bola to vec logistiky," povedal.
Podobne sa vyjadril šéf klubu SDKÚ Milan Hort. Nechce "byť generálom po boji", ale keby sa bolo hlasovanie odložilo, mohla podľa neho reforma prejsť ďalej.
Nezávislí tvrdia, že Fronc s nimi nerokoval
BRATISLAVA - Vládnym stranám pri hlasovaní o školskej reforme chýbali dva hlasy. Zvyčajne koalíciu podržia nezávislí poslanci, ale teraz tomu tak nebolo.
Robert Nemcsics povedal, že nezávislým poslancom chýbali informácie z ministerstva školstva. "Nezúčastnil som sa na tomto hlasovaní, pretože tam bolo mnoho vecí, ktoré som nemal objasnené. Nechcel som hlasovať proti," povedal. Porovnal situáciu pri hľadaní podpory pre zdravotnícku reformu: "Minister Zajac ochotne diskutoval nielen s poslaneckými klubmi, ale aj s jednotlivými poslancami, ale teraz k tomu nedošlo."
Rovnako chýbal hlas nezávislého Antona Danka, ktorý sa tiež hlási k vládnemu programu. S Dankom sa nám nepodarilo spojiť, ale poslanec Ľubomír Lintner sa od neho dozvedel, že ani s ním minister Fronc nehovoril.
Členka SDKÚ Zuzana Plháková, ktorá však nie je členkou jej poslaneckého klubu, chýbala vraj preto, že bola v nemocnici. Už o niekoľko hodín neskôr však bola v parlamente. Odmietla vysvetliť, prečo sa na dôležitom hlasovaní nezúčastnila.
Z koalície len poslankyňa KDH Mária Demeterová odcestovala na rokovanie bruselského Výboru regiónov Európskej únie, kde ju zvolili za podpredsedníčku. Pri voľbe vraj nechcela chýbať.
Autor: sp