Premiér Mikuláš Dzurinda sa ponáhľa poza chrbát britského premiéra Tonyho Blaira zaradiť do rodinnej fotografie 25 predsedov vlád na bruselskom summite. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Slovensko zrejme bez problémov schváli budúcu európsku ústavnú zmluvu. Premiér Mikuláš Dzurinda na summite v Bruseli jednoznačne zamietol, aby ju ľudia schválili v referende. Hlasovať o nej bude len parlament a je veľmi pravdepodobné, že ju schváli.
"Nepovažujem za férové ani za poctivé schovávať sa za ľudí, keď ide o také ťažké témy," vyhlásil Dzurinda. Tvrdí, že vyhlásenie referenda by bolo populistické.
Koalícia s hlasovaním v parlamente súhlasí, proti je len KDH. Politici sa obávajú, aby sa nezopakovalo fiasko z eurovolieb, kde malo Slovensko najnižšiu účasť zo všetkých krajín únie.
"Treba to ukončiť v parlamente. Viete, akú námahu sme museli vynaložiť už pri referende o vstupe," povedal predseda SMK Béla Bugár. "Premiér má pravdu, že by o tom mal rozhodnúť parlament, kde nehrozí, že jeho rozhodnutie bude neplatné," dodal poslanec ANO Jozef Heriban. "Referendum by mohlo byť ohrozením ratifikácie," súhlasí aj budúca europoslankyňa za HZDS Irena Belohorská.
Proti Dzurindovi sa postavilo KDH, ktoré zmluvu v súčasnej podobe odmieta. "Ústavná zmluva posúva úniu k zníženiu suverenity. Poctivé sa mi zdá, aby o novom stave rozhodovali ľudia," povedal šéf poslancov hnutia Pavol Minárik.
"KDH sa bude snažiť zabrániť tomu, aby táto zmluva bola ratifikovaná v slovenskom parlamente," povedal aj podpredseda hnutia a minister vnútra Vladimír Palko.
Pre referendum sa rozhodlo 8 členských krajín Európskej únie, napríklad aj Veľká Británia. Dzurinda tvrdí, že niektorí európski premiéri vyhlásili referendá len preto, že nemajú podporu vo vlastných parlamentoch. On sám si môže byť hlasovaním v parlamente pomerne istý, napriek tomu, že koalícia väčšinu nemá a KDH je proti.
"Budeme podporovať ústavnú zmluvu," povedala Beňová zo Smeru. Belohorská z HZDS si tiež myslí, že to bude schválené, ale "v parlamente musí prebehnúť diskusia, veď ten text sa nečíta ľahko ako nejaká beletria". (miš)
Palko: Je to zlý krok
"KDH bude využívať svoje právo zabrániť ratifikácii podpísanej ústavnej zmluvy v slovenskom parlamente," hovorí minister vnútra Vladimír Palko. Za najväčší problém považuje Chartu práv. "Premiér vidí ústavnú zmluvu ako prijateľnú, my to vidíme ako krok zlým smerom."
"Nie je mi jedno, či bude našu východnú hranicu strážiť európsky policajný zbor alebo slovenský," hovorí Palko. Chce aj, aby Slovensko mohlo spoluurčovať, ktorá krajina je bezpečná.
V charte sú zas podľa neho "nezrozumiteľné pojmy, pod ktorými si každý môže predstaviť, čo len chce". Spomenul príklad, že "integrita ľudskej osobnosti je nedotknuteľná". "Odporca potratov si predstaví zákaz potratov, zástanca potratov si predstaví pravý opak a tak ďalej. Takýchto formulácií je veľa."
Problém je podľa neho v tom, že raz bude ústavu vykladať Európsky súdny dvor a súdy robia "civilizačnú revolúciu". Ako odstrašujúci príklad spomenul rozhodnutie súdu v americkom Massachussets, ktorý rozhodol, že zakazovať manželstvá homosexuálov je protizákonné. (mož)