Optimizmus lídrov sa začal vytrácať už vo štvrtok v noci, keď sa nepodarilo nájsť kandidáta na predsedu komisie. Nepohodli sa ani britský premiér Tony Blair, ktorý francúzskemu prezidentovi Jacquovi Chiracovi a nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi údajne pripomenul, že neriadia celú Európu.
Rokovania o ústave do posledných chvíľ komplikovala debata o tom, aká má byť väčšina pri hlasovaní. Skupina "rovnako zmýšľajúcich štátov", do ktorej patrí aj Slovensko, požadovala, aby sa zmenšil rozdiel medzi počtami krajín a obyvateľov, ktorí majú reprezentovať potrebnú väčšinu. Zvýšiť tiež chceli počet krajín potrebných na tzv. blokovaciu menšinu.
Hoci Slovensko patrilo do skupiny, bolo ochotné pristúpiť aj na írsky kompromis. Za najsilnejšieho odporcu írskeho návrhu bol naopak považovaný český premiér Špidla.
Írske kompromisy, ktoré mali pomôcť k prijatiu ústavy, situáciu dosť komplikujú, lebo vytvárajú systém poistiek, záchranných bŕzd a možností uplatňovať národné záujmy. Navyše s novými pravidlami hlasovania bude únia fungovať až od roku 2009.
Po rokovaniach o ústave sa očakávala debata o novom predsedovi Európskej komisie. Lídri pravdepodobne dostali nový zoznam mien po prehĺbení sporov medzi Britmi a Francúzmi a po tom, čo belgický premiér Guy Verhofstadt ani doterajší komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten neuspeli. Vylúčiť sa však nedalo, že rokovania budú pokračovať aj dnes.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Brusel