Parlament včera schválil návrh šéfa Smeru Roberta Fica a prijal takéto uznesenie. Z vládnej koalície ho podporili Ján Drgonec a Ľubomír Lintner z ANO, ale množstvo ďalších koaličných poslancov sa zdržalo.
Proti hlasovalo iba 39 poslancov, najmä z SDKÚ, zopár z KDH a SMK.
Fico tvrdí, že nechce "nechať zaspať" správu SIS za rok 2003, v ktorej sa hovorilo o tunelovaní a rozkrádaní. Riaditeľ tajnej služby Ladislav Pittner ju predniesol v máji, vtedy veľa rozruchu nevyvolala.
Predseda SMK Béla Bugár sa zdržal. Hlasoval by aj za, "ale vidím snahu vytĺcť z toho politický kapitál, celé to otočiť proti vládnej koalícii", povedal. Myslí si, že Fico chce správu zneužiť, v pléne navyše citoval tajné informácie.
Drgonec nevidí dôvod, aby vláda nepredkladala odpočty. "Zdá sa mi absurdné, keď vládna koalícia zásadne hlasuje proti všetkým návrhom, ktoré predloží opozícia a sama podobné návrhy nepredkladá." Podobne argumentuje aj Lintner. Nemieni sa vraj schovávať za koalíciu, keď sa vo verejnosti hovorí o korupcii a rozkrádaní.
"Som rád, že to prešlo," hovoril spokojne Fico. Zdalo sa, že o jeho návrhu sa bude dlho diskutovať, za dvadsať minút však bolo po všetkom. Do rozpravy sa prihlásil len jeden poslanec.
Fico poslancom hovoril, že po takej správe, akú predniesla SIS, by mala padnúť vláda. Vrátil sa k informácii, že sa nehospodárne nakladalo s peniazmi pri výstavbe tunela Branisko, ktorá je podľa neho "perlou". "Môže sa stať iba na Slovensku, že tunelujeme výstavbu tunela." Hlasovania sa zdržal napríklad Jozef Banáš, hoci nedávno vstúpil do SDKÚ. "Ja som vyslal signál, že s tým nemám problém, ale rešpektujem, že som členom klubu SDKÚ," povedal.
Poslanec SDKÚ Roman Vavrík je presvedčený, že štátne orgány konajú, ak zistia porušenie zákonov pri nakladaní so štátnym majetkom. "Prijímať uznesenia parlamentu na veci, ktoré vyplývajú priamo zo zákona, je ako obyčajne nenáležitý populizmus Roberta Fica," povedal.
Fico hovorí, že vládna koalícia jeho návrh odmietla. "Ak sú tam nejaké malé ostrovčeky nádeje, neprikladám tomu veľký význam." V parlamente môže podľa neho teraz vzniknúť o správe diskusia. "My sme v roku 2003 hovorili presne to isté, čo teraz SIS a pre všetkých sme boli populisti, demagógovia. Slovenská informačná služba je potom čo? Nepovažujem za normálne, že správa SIS takéto niečo konštatuje a ministri sú ticho."