"Vysoké školy strácajú šancu byť konkurencieschopné," hovorí Fronc. "Na druhej strane, študenti z nemajetných rodín, ktorým mohol sociálny systém podpory v tomto zákone výrazne pomôcť, sa ocitnú v rovnako zlej situácii ako dnes, keď sa už mnohí nehlásia na vysokú školu." Nový zákon o študentských pôžičkách totiž zavádza okrem poplatkov za štúdium aj nový systém sociálnych štipendií, ktoré by malo dostať viac študentov a vo vyšších sumách.
"Je to zlý signál pre školy," hovorí Ferdinand Devínsky z SDKÚ, bývalý rektor. Očakáva, že klesne konkurencia, chudobní študenti dostanú nízke sociálne štipendiá a "samozrejme, bude pokračovať zdieranie platiacich externých študentov".
Opoziční poslanci v rozprave jednoznačne spoplatnenie štúdia odmietali, kritizovali slabé financovanie škôl štátom a nízku kvalitu, za ktorú by si študenti mali platiť. Riešenie videli vo zvýšení výdavkov štátneho rozpočtu na školy. "Poplatky nemôžu zachrániť kvalitu vysokých škôl," povedal Dušan Čaplovič zo Smeru, podľa neho musí najskôr svoj dlh školám splatiť štát.
"Je škoda, že sme nedali šancu diskusii o zákone v období medzi prvým a druhým čítaním," povedal Juraj Sinay, prezident Slovenskej rektorskej konferencie. V zákone podľa neho boli mnohé progresívne prvky, ako napríklad dohoda, že školné bude môcť byť aj nulové, alebo návrh odstrániť platové tabuľky učiteľov a odmeňovať podľa výkonu. O sporných bodoch sa podľa neho dalo ešte hovoriť, najmä o zvýšení počtu študentov, ktorí by mohli žiadať o sociálne štipendiá, alebo o návrhu, ktorý do zákona pretlačil minister financií Ivan Mikloš, aby súkromné školy dostávali rovnaké dotácie zo štátneho rozpočtu ako verejné školy. "Nie je to šikovná situácia," hovorí Sinay, podľa ktorého školám rozpočty nestačia.
Michal Mertinyak zo Študentskej rady vysokých škôl hodnotí rozhodnutie poslancov ako "rozumné riešenie". Študentom chýbala v zákone reforma kvality a lepšia dostupnosť sociálnych štipendií, zákon v nich vyvolával "reálnu obavu o strednú vrstvu študentov".
Fronc pri zdôvodňovaní poplatkov spomenul aj príklad zo zdravotníctva, keď zavedenie poplatkov za recept znížilo spotrebu liekov, čo je dôkaz, že "každý sa správa nezodpovedne, ak má niečo zadarmo". Upozornil, že od mája sme členmi Európskej únie a "vysoké školy sa ocitli v rovnakom konkurenčnom prostredí ako podniky". Poplatky podľa neho mohli našim univerzitám pomôcť zlepšiť kvalitu.
(haj)