Novela zákona o študentských pôžičkách, ktorá zavádza školné na vysokých školách a mení systém poskytovania sociálnych štipendií a študentských pôžičiek, včera neprešiel. Minister školstva Martin Fronc počúval argumenty pre a proti (na snímke Beata Brestenská z ANO). FOTO TASR - VlLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA - Zákon o študentských pôžičkách, ktorý mal byť základom pre ďalšiu reformu školstva, včera v parlamente neprešiel.
Kresťanskí demokrati sú roztrpčení, že spoplatnenie vysokých škôl znemožnili aj poslanci Slobodného fóra, ktorí sa zdržali. Ani hlasy KDH však neboli kompletné, pretože chýbala poslankyňa Mária Demeterová.
Šéf klubu KDH Pavol Minárik povedal, že koalícia urobila všetko, aby zákon prešiel, a že "v prvom rade chýbali hlasy tých, ktorí hovorili, že sú proreformní a chcú spĺňať programové vyhlásenie".
Minister financií Ivan Mikloš obvinil SF, že slová ich poslancov o podpore jednotlivých zámerov programového vyhlásenia "sa týmto znova ukázali ako prázdne a nepravdivé".
Predsedníčka SF Zuzana Martináková povedala, že takáto slovná prestrelka nemá význam, lebo ani koalícia nepodporila všetky návrhy SF na odpolitizovanie štátnej správy. "Každý by sa mal teda pozrieť do vládneho programu," myslí si Martináková.
Spoplatnenie štúdia v tomto období považuje Martináková za sporné, lebo by znamenalo ďalšie zaťaženie rodinných rozpočtov stredných vrstiev, ktorým záleží na potrebe vzdelávania. Dopadovú štúdiu na rodiny, ktorú žiadali, dostali deň pred hlasovaním. Požiadali preto o odklad rokovania, aby si mohli materiál preštudovať. "Bohužiaľ, vládna koalícia to zamietla," poznamenala Martináková.
Predsedníčka SF si tiež myslí, že lepšie fungovanie vysokých škôl sa dá dosiahnuť aj bez spoplatnenia štúdia. "Nie je nutné najskôr spoplatniť školy a až potom zavádzať nové trendy skvalitňujúce štúdium," povedala. Ak sa na budúci rok podľa nej ekonomická situácia stabilizuje, je možné sa k reforme vrátiť.
(sp)